Ankarančane je razburila novica, da je Ortopedska bolnišnica Valdoltra pozvala Občino Ankaran, naj izprazni prostore, v katerih delujejo splošna zdravstvena, referenčna in zobozdravstvena ambulanta Zdravstvenega doma Koper. Po skupnem sestanku na ministrstvu za zdravje so se vpleteni dogovorili, da ankaranska enota zdravstvenega doma ostaja na isti lokaciji in še naprej deluje po ustaljenem urniku.
»S tem je ohranjen dostop do primarnega zdravstvenega varstva za več kot 3300 opredeljenih oseb, ki so svojo osebno zdravnico in zobozdravnico izbrali v Ankaranu. Pogodba o brezplačnem najemu prostorov je veljavna, ker je nihče ni preklical. Pri tem pa je treba spomniti, da je občina prispevala svoj finančni delež, saj je v urejanje prostorov vložila 120 tisoč evrov,« zaplet, ki se umirja, pojasnjuje ankaranski župan Gregor Strmčnik.
Delovna skupina in odprta vprašanja
Ortopedska bolnišnica Valdoltra je v pismu, ki ga je poslala občini, sporočila, da v prostorih, kjer so ambulante, načrtuje hiperbarično ambulanto s hiperbarično komoro za potrebe Slovenske vojske. Po sestanku v Ljubljani je minister za zdravje Janez Poklukar imenoval petčlansko delovno skupino, ki bo urejala nakopičena odprta vprašanja med občino in bolnišnico. V njej so predstavnik ministrstva za zdravje ter po dva predstavnika občine (Gregor Strmčnik in Mojca Primožič Kužner) in bolnišnice (doc. dr. Rihard Trebše in Nada Zajec).
Med odprtimi vprašanji so številna neurejena lastniška razmerja: bolnišnica denimo uporablja občinsko nepremičnino kot parkirišče za svoje zaposlene, ob tem pa ne izkazuje listin za upravljanje, razen zapisnika seje delavskega sveta iz leta 1975. Ne omogoča niti prehodnosti obale in z ograjo onemogoča dostop do krajevnega pristanišča, kar je nezakonito. Da je njeno upravljanje nepremičnin neurejeno, je bolnišnico že opozorila revizijska hiša. Občina predlaga rešitev, in sicer zamenjavo parcel, kar bi bolnišnici omogočilo, da postane lastnica parkirišča, Ankarančani pa bi dobili v last kos priobalnega zemljišča in končno odprli vrata, ki zapirajo pot v mandrač.
Hiperbarično zdravljenje in še kaj
Tripartitna pogodba med Ortopedsko bolnišnico Valdoltra, Zdravstvenim domom Koper in Občino Ankaran glede uporabe ambulantnih prostorov v bolnišnici je bila sklenjena 5. aprila 2016 za obdobje treh let, 25. aprila 2019 pa so jo podaljšali z aneksom. Veljavnost pogodbe se je iztekla 26. aprila 2022, še vedno poudarjajo v Ortopedski bolnišnici Valdoltra.
»Občina Ankaran v tem času ni zagotovila prostorov za delovanje ambulantne zdravstvene dejavnosti. Prisluhnili bomo potrebam občine Ankaran, zato bomo v sodelovanju z ministrstvom za zdravje pripravili skupno rešitev nastalega problema tako, da bo izvajanje primarne zdravstvene dejavnosti v občini potekalo nemoteno,« pravijo v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, ki jo vodi Radoslav Marčan. Dodajajo sicer, da bolnišnica potrebuje prostore, v katerih so ambulante Zdravstvenega doma Koper, za lastno dejavnost, ker program zdravstvenih storitev narašča in posledično tudi število zdravstvenega kadra. »Ne gre le za potrebe, ki nastajajo zaradi uvedbe nove dejavnosti hiperbaričnega zdravljenja,« še pojasnjujejo.
Pogodba podaljšana do leta 2025
Župan Gregor Strmčnik poudarja: »Pogodba o brezplačnem najemu prostorov je takšna, da če je nihče ne odpove tri mesece pred iztekom, se avtomatsko podaljša za naslednje triletno obdobje. Nihče je ni odpovedal in je podaljšana do leta 2025.«
Prostor v ortopedski bolnišnici, ki je namenjen ambulantam, je res začasen. Novega občina načrtuje v središču Ankarana, na območju med šolo in Adrio, ki je v prostorskem načrtu tudi namenjeno tako imenovanim centralnim dejavnostim. »Občina želi vse ambulante primarnega zdravstvenega varstva urediti v središču kraja, ko bo to mogoče,« pravi Strmčnik.