E-vinjeto lahko uporabniki kupijo preprosto prek spletne trgovine, na prodajnih mestih Darsa ali pri pooblaščenih prodajalcih e-vinjet (na bencinskih servisih in pri različnih trgovcih), ki so prisotni tudi v tujini, pred vstopom na cestninsko cesto.
Avtocestno cestninjenje je v letih, ko se je v Sloveniji skorajda eksponentno povečevalo število vozil na cestah, postalo velika ovira v prometu. A seveda nič ne gre brez kontrole, pa naj bo elektronska ali fizična. Nadzor nad uporabo e-vinjet namreč poteka 24 ur na dan in vse dni v letu, opravijo ga z zajemom slik in samodejnim prepoznavanjem registrskih oznak. Prekrškovni postopki pa se izvajajo na terenu in v pisarnah. »Eno temeljnih nerazumevanj nadzora pri e-vinjeti je, da nadzora ne bo več na terenu. Domačim voznikom pošiljamo plačilne naloge in račune za e-vinjete praviloma po pošti, ker imamo dostop do vseh potrebnih podatkov. Tujce pa poskušamo – in tako bo tudi v prihodnje – v kar največji meri sankcionirati na nadzornih točkah, počivališčih, mejnih prehodih. Razlika v primerjavi z nadzorom pred uvedbo e-vinjete je le, da so kršitelji zaznani s kamerami že na točki, preden jih lahko ustavimo, nadzornik pa dobi informacijo o tem, katero vozilo je treba ustaviti in sankcionirati,« pojasnjuje Teja Kržišnik z Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars).
Prodajo največ tedenskih e-vinjet, sledijo celoletne
Na Darsu pravijo, da prodaja e-vinjet poteka dobro. Statistika pravi, da so do konca aprila letos prodali največ tedenskih vinjet, kar 1.302.638, sledijo letne (892.434), mesečne (257.173) in polletne za enosledna vozila (6155). V te podatke so vštete tudi tedenske in mesečne vinjete v obliki nalepk, ki so bile decembra lani in januarja letos še na voljo.
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Največ nakupov tedenskih vinjet pri Darsu pričakovano zabeležijo pred prazniki in v poletni turistični sezoni, pri čemer letne vinjete največ kupujejo slovenski državljani v začetku leta, medtem ko je prodaja kratkoročnejših vinjet izrazitejša tik pred že omenjenimi prazniki in v poletni turistični sezoni, ko te vinjete večinoma kupujejo tujci.
Veliko pozornosti obveščanju o obveznem nakupu vinjete
»Da tujci ne bi pozabili kupiti e-vinjete, smo z dodatnimi oglasi opremili vsa prva prodajna mesta po prehodu državne meje. Pri tem se nismo osredotočili samo na prodajna mesta ob avtocestnih vstopih v državo, temveč tudi vsa tista prva prodajna mesta po mejnih prehodih s Hrvaško, kjer je ob pomembnejših praznikih in v poletni sezoni povečan tok prometa vstopa tujih vozil. Podobno smo obveščanje o potrebnem nakupu e-vinjete izvedli na prodajnih mestih v sosednjih državah,« pravi Kržišnikova.
O uvedbi e-vinjete v Sloveniji od sredine januarja voznike obveščajo tudi prek spletnih oglasov v 12 državah, od Avstrije, Švice in Češke pa vse do Srbije in BiH in Makedonije. Predvidoma bo ta Darsova kampanja trajala vsaj do konca poletja. Vse s ciljem, da uporabniki, tudi če ne izvedo, da je v Sloveniji uvedena e-vinjeta, vedo vsaj, da je za vožnjo po slovenskih avtocestah treba kupiti vinjeto, kar velja že od leta 2008.