Spomnimo, vlada je prejšnji četrtek sprejela sklep o ustanovitvi vladne delovne skupine za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu, ki jo bo vodila državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Katja Triller Vrtovec. Vlada je v delovno skupino imenovala še predstavnike ministrstva za zdravje, Zdravniške zbornice Slovenije, Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije in sindikata Zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, njena naloga pa je pripraviti izhodišča za zakonske podlage za spremembo plačnega sistema na področju zdravstva.
Na imenovanje delovne skupine so se konec minulega tedna odzvali reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva, ki so odločitev vlade označili za nezaslišano, saj so opozorili, da so bili v skupino imenovani le nekateri sindikati s področja zdravstva. na potezo vlade so se z ogorčenjem zdaj odzvali tudi v pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, ki so prepričani, da je skupina v prvi vrsti namenjena podlagi za poviševanje le zdravniških plač. Takšen "izključujoč način delovanja vlade" obsojajo, so zapisali v izjavi za javnost.
Kršitev dogovora
Reprezentativni sindikati se zavzemajo za ohranitev enotnega sistema plač v javnem sektorju in nasprotujejo parcialnim rešitvam izven sistema. Poudarjajo, da je sistem potreben nekaterih nujnih sprememb in nadgradenj, vendar je rešitve po njihovih besedah potrebno iskati znotraj enotnega plačnega sistema, enakopravno in v soglasju z vsemi sindikati javnega sektorja.
V pogajalski skupini menijo, da ustanovitev delovne skupine "predstavlja kršitev dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja iz decembra 2018, v katerem se je vlada zavezala, da bo o temeljnih vprašanjih sistema plač v javnem sektorju potrebno soglasje sindikatov javnega sektorja". Vlado zato pozivajo, da nemudoma ustavi delovanje skupine in namesto tega začne razpravo o potrebnih spremembah na področju plač v javnem sektorju v okviru pogajanj z vsemi sindikati javnega sektorja.
Da je skupina ustanovljena le za zvišanje zdravniških plač, po njihovem mnenju kaže, da se je prvotna ideja o pripravi izhodišč za prenovo ureditve organizacije in upravljanja zdravstvenih zavodov zreducirala zgolj na izhodišča za urejanje plač v zdravstvu. "Razen če prvotno predstavljeni širši delokrog te delovne skupine pomeni, da se vlada z zdravniškimi organizacijami v tajnosti dogovarja tudi o privatizaciji zdravstva," so zapisali.
Opozarjajo, da je vlada v delovno skupino imenovala zgolj predstavnike zdravniških organizacij, "od katerih nobena sploh ni reprezentativna za celotno dejavnost zdravstva".