Podporo jima je odrekla celo NSi

Se Jelinčičeva SNS in Janševa SDS bojita javnomnenjskih raziskav?

L.J./STA
17. 3. 2022, 11.20
Posodobljeno: 17. 3. 2022, 11.31
Deli članek:

Poslanci SNS so v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona, ki bi prepovedal objavo javnomnenjskih raziskav pol leta pred vsakimi volitvami.

STA
Zmago Jelinčič si zavzema za prepoved objave javnomnenjskih raziskav

Podporo predlogu stranke SNS, ki jo vodi Zmago Jelinčič, so napovedali tudi poslanci SDS. Druge poslanske skupine so do predlaganih sprememb kritične. Državni zbor bo prihodnji teden glasoval o tem, če je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.

Objavo političnih anket oziroma javnomnenjskih raziskav o podpori političnim strankam bi predlog zakona prepovedal v obdobju pol leta pred vsakimi volitvami. Kršitelje bi finančno kaznovali.

Predlog nameravajo v prvem branju podpreti tudi poslanci SDS, saj ta po besedah Anje Bah Žibert odstira problematiko manipulacij in zlorab, ko gre za javnomnenjske ankete o politikih in političnih strankah. Prepričana je, da nekatere agencije javnega mnenja ne merijo, ampak usmerjajo.

Predlog zakona prihaja slab mesec pred parlamentarnimi volitvami, ki se bodo odvile 24. aprila, s tem pa tudi v času, ko navkljub Janševim trudom, da bi vojno v Ukrajini spremenil v osebno predvolilno kampanjo, v zadnjih javnomnenjskih raziskavah njegova SDS še vedno zaostaja za stranko Gibanje Svoboda pod vodstvom Roberta Goloba.

Predlogu nasprotujejo opozicijske stranke, pa tudi koalicijska NSi

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Druge poslanske skupine, med njimi nekoliko presenetljivo tudi koalicijska NSi, predlogu nasprotujejo. V LMŠ so denimo prepričani, da je predlog zavajajoč, neresen in temelji na popolnoma napačnih strokovnih podlagah. Tina Heferle je spomnila, da se je do podobnega vprašanja že opredelilo ustavno sodišče in odločilo, da je prepoved objavljanja anket sedem dni pred volitvami neustavna.

Na omenjeno odločitev ustavnega sodišča se sklicujejo tudi v koalicijski NSi, kjer predloga na nameravajo podpreti. "Če so ustavni sodniki za neustavno spoznali prepoved objave teden dni pred volitvami, je še bolj neustavna ureditev, ki bi objavo anket prepovedala za šest mesecev pred volitvami," je dejal Blaž Pavlin.

Da gre za neresen predlog, politično zlorabo in odkrito volilno kampanjo SNS, pa je ocenila poslanka SD Bojana Muršič. Prepričana je, da je bil predlog "bolj kot za zagotavljanje pravice državljanov do svobodnega oblikovanja in izražanja mnenja vložen predvsem zaradi lastne promocije".

Predlogu ostro nasprotujejo tudi poslanci Levice, saj gre po besedah Nataše Sukič za "politično darilo Janezu Janši". "To je le prvi korak k poskusu dokončne kapitulacije demokracije. Zadnji pa je najverjetneje v prepovedi objav kakršnihkoli rezultatov volitev, vsaj dokler rezultat ne bo točno takšen kot si ga želi SDS," je še dejala.

V poslanskih skupinah Konkretno, SAB in DeSUS stališča danes niso predstavili. Glasovanje bo sicer v sredo, 23. marca.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025