Za našo najbolj znano in uspešno citrarko Tanjo Zajc Zupan je letošnje leto nekaj posebnega, saj praznuje več jubilejev. 15. marca je dopolnila 50 let, minilo je štirideset let, odkar je imela prvo uro igranja na citre v Glasbeni šoli Domžale, ne nazadnje pa bo vse leto v znamenju 30. obletnice njene odmevne glasbene kariere. In da ne pozabimo, jeseni bo praznovala tudi 30 let, odkar je 24. oktobra 1992 možu Bogdanu dahnila usodni da. Glasbenici sta se v življenju rodila hči Ana in sin Domen, ki sta danes oba že odrasla in živita svoje življenje.
Leta so le številke
A če ostanemo pri glasbeni poti, nas je zanimalo, o čem po vseh teh letih citrarka Tanja največ premišljuje? »Zadnje čase dosti premišljujem o svojem življenju, vzponih in padcih, o lepih in bolečih spominih in kaj vse se je zgodilo v teh petdesetih letih. Ugotavljam, da čas beži z neizmerno naglico, bežijo trenutki, mladost, življenje. Po pravici povedano me je moj abraham opomnil, da jih nimam več dvajset, trideset ali štirideset ... Vendar sem ugotovila, da je 50 le številka, ki ne pove dosti. Dokler se počutim koristno, da imam delo s smislom, da imam ob sebi ljudi, ki me potrebujejo, mislim, da se ne bom postarala. Poleg osebnih petdeset let praznujem še 30 let glasbene kariere. To je čudovit občutek in priložnost za slavje, saj se mi je uresničila osebna želja, da sem kot glasbenica v slovenskem prostoru pustila neki pečat. Ob vseh jubilejih lahko tudi z gotovostjo rečem, da sem življenje doslej tudi živela in ne samo preživela,« razkriva glasbenica in dodaja, da je za uspeh potrebnih kar nekaj posameznikovih lastnosti.
»Uspejo samo tisti, ki so osebnost. Poleg prijaznosti, nasmeha, motivacije, iskrenega dela sem spada tudi čustvena inteligenca, ki nam omogoča zavedanje lastnih čustev in prepoznavanje čustev pri drugih. Se pa ljudje ne povzpnemo iz nič. Za dolgo pot navzgor potrebuješ pogum. Če hočeš uspeti, moraš biti pripravljen in biti ob pravem času na pravem mestu. In na koncu je odločilna sreča. Pa to, da dobiš priložnost; da nekdo prepozna tvoj talent, da te vzljubi občinstvo, ki pride na tvoje koncerte pogledat, kaj počneš.«
Eden njenih prvih večjih televizijskih nastopov je bil leta 1994 v oddaji Poglej in zadeni na TV Slovenija, kamor jo je povabil voditelj Stojan Auer.
Svet danes, včeraj, jutri
Glasbenica po vsem tem, kar se dogaja na našem planetu, ugotavlja, da svet ne bo nikoli urejen in bo večen »babilon«. »Prav tako se ni pametno česa oklepati za vsako ceno, ker je vse minljivo; vem, da lahko struna poči, ko na citre igram najlepšo melodijo. Edino, kar je gotovo in resnično, je sedanjost. Sama moram najti harmonijo. Resnična je pesem, za katero je besedilo napisala Nada Žgur: 'Življenje je kot val … Ljubezni se razdaj, ne igraj, objemi to, kar ljubiš zdaj, življenje je kot val, ki da ti vse, sprejeti moraš le',« pripoveduje Tanja, ki pripomni, da so za preživetje potrebni ljubezen, upanje, pogum in odpuščanje. »Življenje ni kot vaja, tako da ne smem zapravljati časa. Ker kasneje je kava hladna, čar mine, ljudje odidejo.«
Prijetno s koristnim
Seveda se za konec nismo mogli izogniti vprašanju, ali se ob njeni veliki glasbeni obletnici obeta kakšen edinstven koncert, sploh ker je znano, da Tanja vedno pripravi kaj posebnega, edinstvenega. »30. obletnico glasbene kariere bom praznovala 25. septembra z gala koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Spremljal me bo Simfonični orkester RTV Slovenija pod vodstvom Patrika Grebla in številni pevci, s katerimi sem sodelovala: Nuška Drašček, Rok Ferengja, Slavko Ivančič, Goran Karan, Teja Saksida, Elda Viler, Gregor Ravnik in Daniel Popović,« pojasnjuje Tanja Zajc Zupan, ki je v teh časih spoznala, kaj pomeni imeti delo, ki ga rada opravlja in ki ji osmišlja življenje.
»Tega koncerta se resnično veselim. Navsezadnje si ga tudi zaslužim. Moj poklic, ki je tudi moj hobi, mi daje občutek pripadnosti, pomirjenosti, ritem, urnik, ustvarjalnost in navsezadnje zaslužek,« še pravi glasbenica, ki nam je zaupala tudi, da bo jubilejni koncert vodila hčerka Ana, ki se je v preteklosti že večkrat izkazala v vlogi voditeljice. Nič čudnega, saj v tej življenjski in družinski zgodbi več kot velja pregovor, da jabolko ne pade daleč od drevesa.