Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je z 2. februarjem začela javno objavljati podatke o spremembah premoženjskega stanja ljudi na določenih voljenih funkcijah in določenih funkcionarjev. S koncem prejšnjega leta so na portalu eUprava namreč zaživeli elektronski obrazci, ki so vsebinsko in tehnično oblikovani tako, da omogočajo tudi javno objavo podatkov.
»Trenutni način objave je korak v pravo smer, a je še vedno težje dostopen najširši javnosti,« pravijo v nevladni organizaciji Transparency International (TI) in poudarjajo, da je javna objava namenjena državljanu in mora biti uporabniku prijazna, pregledna in interaktivna ter z več podrobnimi podatki.
KPK te podatke namreč objavlja v razpredelnici, vendar napovedujejo vzpostavitev informacijskega sistema za avtomatizirano objavo v okviru aplikacije Erar. Glede tega še čakajo na mnenja informacijske pooblaščenke in ministrstva za pravosodje.
Hrvati imajo lobistične stike vizualizirane
»Na Balkanu v nekaterih državah obstajajo zelo kakovostne platforme o premoženju politikov, ki pa so plod dela civilne družbe,« na TI ocenjujejo, da naše raziskovalne platforme zaostajajo za praksami, ki so se že vzpostavile v državah nekdanje Jugoslavije.
Na Hrvaškem izpostavljajo platformo Mozaikveza.hr, ki novinarjem in zainteresirani javnosti omogoča iskanje povezanosti denimo politika z posamezno pravno ali fizično osebo, kar zajemajo iz javnih evidenc. Iskati je mogoče po kategorijah lastniških, interesnih, poslovnih, družinskih in političnih povezav.
V BiH se lahko poučimo o višini zneska na Dodikovem TRR
Presenetljivo stopnjo transparentnosti poznajo tudi v Bosni in Hercegovini (BiH). Prek portala Imovinapoliticara.cin.ba je mogoče dostopati do prijav premoženjskega stanja javnih funkcionarjev, torej do prav tistih, ki jih pri nas KPK v javnost spusti le v obliki abstraktnih podatkov, kot je izmerjena površina nepremičnine ali podatek o premičnini, pri čemer lahko le domnevamo, ali gre za vozilo ali plovilo. Z nekaj kliki denimo dostopamo do obrazca župana manjšega mesta v Republiki srpski z informacijami o njegovih družinskih članih, letniku in ocenjeni ceni vozila, višini kredita in pri kateri banki je bil najet ter celo podatek o znesku na bančnem računu na dan prijave.
Denimo, Milorad Dodik, predsedujoči predsedstvu BiH, je po uradnih podatkih vreden 2,1 milijona konvertibilnih mark (KM). V lasti ima stanovanje v vrednosti 80 tisoč KM, dve hiši v skupni vrednosti 2 milijona KM, avto (l. 2006), vreden 10 tisoč KM, in še 52 tisoč KM na bančnem računu.
Vučič je najrevnejši državnik v regiji
Podobne obrazce o premoženju javno objavlja tudi Agencija za borbo proti korupciji v Srbiji. Zbirajo in obdelujejo se na civilnodružbenem portalu Imovinapoliticara.krik.rs, kjer so enostavno dostopni. Pri tem moramo priznati, da se da osebno premoženje skrivati tudi pred transparentnostjo, saj za predsednika Srbije Aleksandra Vučića na omenjeni strani preberemo, da gre »za enega najrevnejših državnikov v regiji – v lasti ima samo garsonjero velikosti 30 kvadratnih metrov. Ima pa Vučićeva družinav lasti več nepremičnin v glavnem mestu in zemljišča v Bečeju, Sremski Mitrovici in v Bugojnu v BiH«. Podatki o družinskih članih izpostavljenih politikov so v Srbiji dostopni javnosti – z natančnim razrezom, koliko je posamezna nepremičnina vredna.
Pri nas zasebnost varujemo
Vsak funkcionalno pismen posameznik ve, da je mogoče premoženje skrivati s prepisom na družinskega člana. Pri nas lahko KPK nadzor razširi na družinske člane, a le v primeru, da izkaže sum, da zavezanec svoje premoženje prikriva na ta način.
Na TI so nam še povedali, da je pri zadnjih spremembah zakona o integriteti in preprečevanju korupcije prevladalo stališče, da bi bila objava premoženjskega stanja zavezanca v celoti »nesorazmeren poseg v zasebnost posameznikov«, zato je zakonodajalec omejil obseg objave na spremembe premoženja v času trajanja funkcije in leto po njenem prenehanju. Člen se do nedavnega sploh ni izvajal, saj spremembe premoženja nismo znali izračunavati. Trenutno pa smo iz njega dobili tabelo, ki si jo lahko ogledate ob članku. O kakovosti in količini v njej vsebovanih informacij presojajte sami.