Ker je mati preminulega želela pojasnilo, je na svet občine Dornava naslovila dopis. »Ne morem dojeti, kaj se je dogajalo v naši krajevni skupnosti Polenšak, da so za mojega sina žalno zastavo izobesili in jo čez nekaj minut z droga pri gasilsko-kulturnem domu na Polenšaku sneli. To se ni zgodilo še za nobenega umrlega v naši občini. Kdo in zakaj se lahko vede tako nehumano, nečloveško,« zanima mamo pokojnega, ki za nastali dogodek pričakuje javno opravičilo odgovornega. Želi tudi izvedeti, kdo (z imenom in priimkom) ter zakaj je dal ukaz, da se zastava sname. »Samuel je bil nekaj let gasilec, hodil je na tekmovanja in z društvom osvajal pokale. Kot osnovnošolec je bil odličen učenec in odličen atlet, dosegal je odlične rezultate, o katerih še danes pričajo pokali v OŠ Dornava. Kot vsak občan si zasluži spoštovanje. Z dejanjem, kot se je zgodilo, mu spoštovanja niso izkazali, ampak prizadeli ter osramotili vse njegove najbližje.«
Čuševa je v dopisu citirala še odlok o grbu in zastavi občine Dornava, v katerem med drugim piše: »V primeru pogreba na pokopališču v Dornavi ali na Polenšaku občinska uprava poskrbi, da se žalna zastava izobesi na pokopališču, kjer je pogreb. V primeru, da umre občan občine Dornava in je pokopan na pokopališču v Dornavi ali na Polenšaku, občinska uprava poskrbi, da se žalna zastava izobesi še pred vaško-kulturnim domom v Dornavi ali gasilskim domom v Mezgovcih ali gasilsko-vaškim domom v Žamencih ali pred izpostavo občine Dornava na Polenšaku, glede na to, kje je pokojnik prebival.«
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
»Če je to zanje samo majhen problemček ...«
Olga Čuš je opravičilo pristojnih pričakovala na seji občinskega sveta, ki je javna in se predvaja v programu lokalne televizije. »Od septembra do danes so minili štirje meseci, pa še vedno nismo dobili odgovora, za katerega sem prosila svet občine Dornava.« Je pa Čuševa decembra od župana Janka Merca prejela pisno opravičilo z odgovorom, da je odlok zastarel in ga bodo uredili na eni od naslednjih sej. Spremembo odloka je občinski svet obravnaval 6. januarja, župan pa je pojasnil, da so v zvezi s tem imeli na Polenšaku »en mali problemček« in so gospe v zvezi s tem poslali dopis. »Če je to zanje samo majhen problemček, potem ne vem. To je žalostno, predvsem pa šok. Zakaj si moj otrok ne zasluži zastave. Zastava gre gor, zastava gre dol … Če je sploh ne bi izobesili, pač pustiš ... Da pa so se ljudje ukvarjali s tem, ali naj zastava visi ali ne, o ljubi bog, kdo to lahko počne,« razmišlja sogovornica.
Kaj se je dogajalo, smo vprašali tudi predsednika PGD Polenšak in občinskega svetnika Jožeta Brumna. Poudaril je, da gasilci odgovornosti za nastalo situacijo ne prevzemajo.
Zastava samo za člane društev
Politika izobešanja žalne zastave pri gasilskem domu v središču Polenšaka je očitno takšna, da je ne izobesijo vsem krajanom, temveč zgolj članom društev. »Gasilski dom in drogove za zastave pred njim so zgradili z denarjem vseh občanov, ne pa izključno z društvenim denarjem,« sta poudarila Olga Čuš in njen brat. »Ali se zastava izobeša samo za člane društev, vsi ostali občani na Polenšaku pa smo kaj?«
Zakaj ni bilo obravnave na občinskem svetu
Za pojasnilo, kaj se je zgodilo in kdo je odgovoren za dogajanje z žalno zastavo, smo zaprosili vodstvo občine Dornava. Župan Janko Merc v odgovoru poimensko ni nikogar izpostavil. Povedal je, da zadeve na seji občinskega sveta niso obravnavali zaradi varstva osebnih podatkov. Čuševa in njen brat sicer menita, da ta argument ne vzdrži, saj se je želela sama poimensko in javno izpostaviti. Temu je pritrdilo tudi pravno mnenje, ki sta ga pridobila. Župan Merc je bil z odgovorom kratek: »Občina Dornava je o prejetem pismu Olge Čuš seznanila člane občinskega sveta. Ker gre za osebne podatke, se za obravnavo na občinskem svetu nismo odločili. Decembra smo gospe Čuševi poslali pisni odgovor z obrazložitvijo in opravičilom glede neljubega dogodka. Akti občine Dornava, ki opredeljujejo izobešanje žalne zastave, pa so v postopku spreminjanja.«