Pohod omikrona po svetu je znova okrepil prizadevanja številnih vlad, da bi precepile dovolj ljudi. Pogoji za dostop do blaga in storitev se v številnih državah zaostrujejo, vedno daljši je spisek držav, ki razmišljajo ali pa so celo uvedle obvezno cepljenje. Med njimi sta tudi naši sosedi Avstrija in Italija, ki je včeraj uvedla obvezno cepljenje za starejše od 50 let.
Prelomna točka
V Sloveniji je medicinska stroka pri zahtevah o obveznem cepljenju vedno glasnejša. Infektologi so v strahu, da bi omikron zlomil naš zdravstveni sistem tik pred koncem leta, povedali, da se strinjajo z uvedbo obveznega cepljenja. Predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je izjavila, da so infektologi za uvedbo obveznega cepljenja, kar pa je treba storiti z ustrezno zakonsko podlago. »Smo na prelomni točki,« je dejala. Že pred tem je vodja vladne svetovalne skupine za boj proti covidu-19 Mateja Logar povedala, da podpirajo obvezno cepljenje za starejše od 50 let, mnenju pa se je pridružila tudi komisija za medicinsko etiko. Le epidemiologi menijo, da bi bila uvedba obveznega cepljenja korak nazaj v grajenju zaupanja med medicinsko stroko in ljudmi.
V devetih od desetih občin z najnižjo precepljenostjo so na zadnjih volitvah največ glasov dobili kandidati SDS.
Besede brez dejanj
A široka podpora obveznemu cepljenju pri vladajoči politiki za zdaj še ni dobila podpore v obliki predloga zavezujočega predpisa. Jasno je, da bo to politična odločitev in pred bližnjimi volitvami si vladajoča ekipa ne želi zmanjšati možnosti za ponovno izvolitev. Kljub temu, da predsednik vlade Janez Janša za neuspeh promocije cepljenja ves čas krivi opozicijo in medije, pa je ob pogledu na seznam krajev, kjer je cepljenih najmanj ljudi, tudi njemu jasno, da gre večinoma za desno usmerjeno volilno telo.
Kdo se ne želi cepiti
Kraji, kjer je najnižja precepljenost, so glede na podatke NIJZ Trnovska vas (42,2 odstotka), Sveti Andraž v Goricah (44,1 odstotka), Zavrč (45,2 odstotka), Škocjan (45,2 odstotka), Destrnik (45,3 odstotka), Juršinci (45,6 odstotka), Podlehnik (46 odstotkov), Videm (46,1 odstotka), Mokronog Trebelno (46,1 odstotka) in Kozje (46,1 odstotka). Kot smo že poročali pa večina županov v teh občinah prihaja iz strank SLS, SDS in NSi, trije pa so kandidirali kot neodvisni kandidati s podporo volivcev. Še bolj povedni so rezultati preteklih parlamentarnih volitev. V občinah v okolici Ptuja: Trnovski vasi, Destrniku, Juršincih, Svetem Andražu v Goricah in Zavrču je bila stranka SDS daleč najbolj voljena stranka, prav tako v Podlehniku, Kozjem, Škocjanu in Vidmu.
Med anticepilci več desnih
Tudi številne raziskave, ki so bile opravljene v zadnjem letu, kažejo, da je med tistimi, ki se upirajo cepljenju, največ volivcev desnih političnih opcij oziroma populistov. Washington post ugotavlja, da je razmerje med desno in levo orientiranimi volivci med necepljenimi 60 proti 40 v korist desnih. Veliko zaslug za to Američani pripisujejo Donaldu Trumpu, ki ga imajo številni anticepilci še vedno za heroja. Raziskava, ki so jo izvedli v medijski hiši NBC, je pokazala, da se je cepilo okoli 88 odstotkov volivcev predsednika Bidna, a le 50 odstotkov tistih, ki so volili Trumpa. Politična sporočila Donalda Trumpa presegajo meje ZDA in znano je, da je njegov goreč podpornik tudi Janez Janša ter vsi vidni člani stranke SDS. Medtem ko predsednik naše vlade s prstom rad kaže na krivce za premajhno precepljenost, seveda pozabi na svoja dejanja in mešana sporočila, ki jih pošilja svojim volivcem.
Politična odločitev
V tem »prelomnem trenutku«, kot ga je imenovala Lejko Zupančeva, ko lovimo zadnje dni, ko še lahko zaščitimo zdravstveni sistem in življenja ljudi, bi bila uvedba obveznega cepljenja za ogroženo populacijo seveda smiselna, a vprašanje je, ali se želi Janez Janša tik pred volitvami zameriti velikemu delu svoje volilne baze.