Afera »glupi davki«, v katero se je zapletel okoljski minister Andrej Vizjak, bo očitno svoj vrhunec dočakala v državnem zboru. Potem ko je Vizjak nakazal, da ne namerava odstopiti s položaja, je namreč jasno, da bodo o njegovi usodi odločali poslanci. Jeziček na tehtnici bodo pri tem predstavniki Desusa.
Spomnimo; nedavno je v javnosti zakrožil posnetek pogovora iz leta 2007, v katerem Vizjak, takrat minister za gospodarstvo, poslovnežu Bojanu Petanu ponuja dogovor o upravljanju Term Čatež, v katerih sta bila med lastniki glavna tabora Petanovih družb in državnih podjetij, ter dogovor glede umika lastnih delnic Term Čatež. Glede slednjega je Vizjak menil, da posla ni smiselno izpeljati, saj bi finančno obremenil družbo. Poleg kupnine tudi s plačilom davka, pri tem pa je plačilo davka označil za neumno. Na posnetku Petanu ponuja dobrohotnost države pri prevzemanju Term Olimia in obenem svari pred tem, da bi na sodišču izpodbijali sklepe skupščine Term Čatež. Omeni, da bodo že našli sodnika, na katerega lahko pritisnejo.
Navidezni spor
Po tem, ko je predsednik koalicijske Nove Slovenije Matej Tonin dejal, da bo Vizjaku dal priložnost, da pojasni okoliščine, je razvoj afere tudi Tonina prisilil, da odreče podporo ministru SDS. Ta umik podpore seveda ne prinaša ničesar, saj je interpelacija uspešna zgolj, če jo podpre več kot pol poslancev državnega zbora. Ker lahko pričakujemo, da se bodo poslanci NSi glasovanja bržkone vzdržali, ne pa tudi podprli interpelacije, gre pri Toninovi drži ponovno za prazno pozicioniranje z namenom ustvarjanja privida nasprotovanja največji parlamentarni stranki.
Iskanje 46 glasov
Opozicijski kvartet strank Koalicije ustavnega loka ima v DZ 39 glasov, skupaj z glasovi Nepovezanih poslancev pa lahko pridejo do 43 glasov. Torej trije glasovi premalo za uspešno interpelacijo. Z vprašanjem, ali menijo, da bi moral Vizjak odstopiti, in kako nameravajo glasovati na prihajajoči interpelaciji, smo se obrnili na poslanski skupini Slovenske nacionalne stranke (SNS), Demokratične stranke upokojencev Slovenije (Desus) ter na poslanca manjšin. Medtem ko slednja do konca redakcije nista odgovorila, so bili zgovornejši v SNS in Desusu. Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je zapisal: »Odločitev o odstopu je osebna odločitev vsakega ministra posebej in se v to ne bomo spuščali. Kakšna bo naša končna odločitev, bo pa videti na glasovanju.« Zgovornejši, a še vedno nekoliko skrivnostni so bili v Desusu. Iz skupine so sporočili: »V Desusu bomo temeljito prebrali odgovor ministra Vizjaka na interpelacijo. Ker pa je minister sam potrdil, da je posnetek prisluhov avtentičen in je sam po sebi dovolj zgovoren, bo odločitev poslancev pri glasovanju o interpelaciji jasna. V Desusu upamo, da bo minister do obravnave interpelacije prevzel polno odgovornost in odločitev, ki temu priteče.« Pri tem se seveda poraja vprašanje, v čigavem imenu je sploh podan omenjeni odgovor – jasno je namreč, da je Franc Jurša bolniško odsoten, ostali trije poslanci Desusa pa so Branko Simonovič, Ivan Hršak in vedno nepredvidljivi Robert Polnar. Če predvidevamo, da Simonovič in Hršak želita, da Vizjak vendarle odide, pomeni, da bo ravno Polnarjev glas tisti, ki bo prevesil tehtnico na eno ali drugo stran.