Razmere v bolnišnicah

Jereb: Na intenzivni negi necepljenih skoraj 80 odstotkov bolnikov

M.M.
10. 11. 2021, 12.03
Posodobljeno: 10. 11. 2021, 12.27
Deli članek:

Epidemiološke razmere so iz dneva v dan bolj zaostrene. Na tiskovni konferenci je o razmerah v bolnišnicah govoril vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb.

STA
Pred stavbo UKC Ljubljana.

Število novo okuženih s covidom-19 skokovito narašča. Stopnjuje se pritisk na bolnišnice. Vse več je bolnikov, ki zaradi dihalnih odpovedi potrebuje obravnavo v bolnišnicah. Gre tako za bolnike, ki jih sprejemajo na navadne oddelke, kot za bolnike, ki jih sprejemajo na intenzivne oddelke in potrebujejo podporo aparatov. V državi je že več kot osemintrideset tisoč aktivno okuženih. Samo nekaj odstotkov teh okuženih pozneje potrebuje bolnišnično obravnavo, vendar ob takem številu aktivnih primerov že nekaj odstotkov lahko pomeni neobvladljive razmere. ''Še bolj zaskrbljujoč pa je podatek, da vemo, da okrog 25 odstotkov v bolnišnico sprejetih bolnikov s covidom zaradi kritičnega poteka bolezni potrebuje obravnavo na intenzivnih oddelkih in nisem prepričan, da bo naš zdravstveni sistem, ne glede na ves trud in požrtvovalnost zdravstvenih delavcev, ta pritisk dejansko tudi zmogel,'' je delaj vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb.

Zajem zaslonske slike/UKC Ljubljana
Matjaž Jereb

V bolnišnicah se nam po projekciji Inštituta Jožefa Stefana v naslednjih tednih obeta več kot 1200 covid-19 bolnikov, od tega preko 250 na oddelkih intenzivne nege. ''Večkrat sem že poudaril, da ni problem v opremi ali aparatih, problem je v pomanjkanju ustreznega, usposobljenega kadra. Rezerv praktično ni. Zdravstveni kader je izčrpan in nekateri tudi žal zbolevajo. Prerazporejanje kadra z necovid dejavnosti na covid dejavnosti, kar sicer do neke mere teče, žal ni rešitev. V nedogled to vsekakor ne bo šlo in ne gre,'' dodaja Jereb. V bolnišnicah so tudi številni drugi bolniki z akutnimi težavami, ki jih je potrebno reševati in ki seveda prav tako potrebujejo opremo in usposobljen medicinski kader.

Stanje v UKC Ljubljana

Danes je v UKC Ljubljana hospitaliziranih skupaj 239 bolnikov s covidom, od teh jih 71 zdravijo na oddelku za intenzivno zdravljenje in so neposredno življenjsko ogroženi. Povprečna starost covidnih bolnikov v UKC Ljubljana je na navadnih oddelkih 70, na intenzivnih pa 61 let. Najmlajši na navadnih oddelkih je star 24 let, na intenzivnih pa 32. Prav tako je v bolnišnici pet porodnic okuženih s covidom in trije otroci, dva sta stara 11 mesecev in eden 2 leti. ''Dejstvo je, da se bližamo številkam s katerimi smo se soočali novembra lani, ko smo imeli v UKC Ljubljana hospitaliziranih dobrih 350 bolnikov od tega na intenzivnih oddelkih 69 kritično bolnih posameznikov. Med našimi bolniki še vedno prevladujejo necepljeni posamezniki, tako na intenzivnih kot tudi navadnih oddelkih,'' dodaja Jereb in nadaljuje, da se držimo ukrepov, nosimo zaščito in držimo varno razdaljo. Da je za cepljenje pozno, pa vendar ne prepozno. Poziva vse, ki se niso cepili naj to storijo in s tem učinkovito zaščitijo sebe, svojo okolico, svoje drage in nenazadnje s tem vplivajo tudi na širjenje oziroma zamejitev virusa. Kot je na intenzivni negi v ULC Ljubljana necepljenih skoraj 80 odstotkov bolnikov.