Skupna izjava

Hojs »buren« dan v Bruslju sklenil v svojem slogu in zopet poskrbel za odprta usta?

S.R.
31. 8. 2021, 20.44
Posodobljeno: 1. 9. 2021, 07.40
Deli članek:

V Bruslju je v torek potekalo izredno zasedanje notranjih ministrov EU o razmerah v Afganistanu in njihovih morebitnih posledicah na migracije in varnost. Osrednjo vlogo je odigral slovenski notranji minister Aleš Hojs.

Bobo
Notranji minister Aleš Hojs

Razprava se je vrtela predvsem o vprašanju, kako zaščititi zunanje meje EU in preprečiti nenadzorovan pretok migrantov iz Afganistana. Kot je že pred zasedanjem sporočilo slovensko predsedstvo Svetu EU, naj bi se ministri posvetili predvsem aktualnemu razvoju dogodkov v Afganistanu, zlasti njihovemu vplivu na morebitne migracijske in varnostne razmere za EU, in iskanju skupnega odziva unije nanje. Države članice so namreč odločene preprečiti nenadzorovan pritok migrantov iz Afganistana na zunanje meje EU in s tem ponovitev krize iz leta 2015. Izredno zasedanje je v imenu slovenskega predsedstva EU vodil minister Aleš Hojs.

Iskanje soglasja

Pričakovati je bilo, da bodo ministri na zasedanju sprejeli tudi skupno izjavo. O dogajanju je v živo prek Twitterja poročala dopisnica irskega časnika Irish Times Naomi O'Leary, ki je dejala, da so imeli ministri težave pri doseganju soglasja o skupni izjavi, saj da so nekatere države, vključno z Dansko, Češko in Avstrijo, želele poslati »ostro sporočilo,« s katerim bi migrante odvrnili od poti v EU, da se ne bi ponovilo leto 2015. Nekatere druge države, zlasti Luksemburg, naj nad tako ostro retoriko ne bi bile navdušene. Tako naj bi se luksemburško ministrstvo obregnilo ob izraz »nezakonite migracije,« ki da bi ga morali v skupni izjavi nadomestiti z izrazom »nedovoljene migracije,« kar je v EU tudi sicer že splošno uveljavljeno poimenovanje. Njihov predlog »mehkejše« različice so podprle Belgija, Finska, Nizozemska in Irska. Pravna služba je nato po navedbah O'Learyjeve pojasnila, da je tudi izraz »nezakonite migracije« že uveljavljen, saj se je uporabljal že desetletja. Na koncu so skupno izjavo vendarle sprejeli, v sporočilu pa je ostal trši izraz »nezakonite migracije.«

Po navedbah O'Learyjeve je ključno sporočilo skupne izjave to, da so EU in države članice na podlagi preteklih izkušenj odločene, da bodo s skupnimi napori preprečile ponovitev obsežnih nenadzorovanih nezakonitih migracijskih tokov iz preteklosti, da se torej ne bo ponovilo leto 2015.

Novinarka je na koncu izpostavila še slovenskega notranjega ministra Hojsa, ki naj bi v izjavi za javnost po sprejetju izjave poskrbel za nekaj dvignjenih obrvi. »Na tiskovni konferenci po sprejetju sporazuma je Aleš Hojs, notranji minister Slovenije, ki trenutno predseduje EU, omenil 'posiljevalce' in potrebo po tem, da se jim prepreči vstop 'pod pretvezo' prošenj za azil,« je zapisala.

Kaj so še sporočili v skupni izjavi?

 Ministri so se pri tem zavzeli za okrepitev dela pristojnih agencij EU, zlasti evropskega azilnega urada (Easo), agencije za mejno in obalno stražo (Frontex) in Europola.

Kot je sporočilo ministrov strnila Slovenska tiskovna agencija, je Evropska unija odločena preprečiti nenadzorovan pritok nezakonitih migracij iz Afganistana, pri čemer se je treba izogibati spodbudam za nezakonite migracije. Evakuacija državljanov EU in afganistanskih državljanov, ki so sodelovali z EU in državami članicami, ter njihovih družin, ostaja prednostna naloga in se bo nadaljevala.

Vendar pri tem »ne smemo pozabiti na pomoč ranljivim skupinam. Tukaj so posebej izpostavljene ženske, otroci, starejši, ki jim je potrebno, v kolikor so na poti iz Afganistana, pomagati,« je na novinarski konferenci dejal Hojs. Države članice bodo v ta namen okrepile pomoč mednarodnim organizacijam neposredno v Afganistanu ali v sosednjih državah.

Ministri so se obenem zavzeli za krepitev podpore tretjim državam v regiji, ki gostijo veliko število migrantov in beguncev. »Tem državam je treba pomagati tudi pri zagotavljanju ustreznih sprejemnih zmogljivosti, države članice se bodo prostovoljno odločale tudi za pomoč v obliki trajnih preselitev,« je še dejal Hojs po poročanju STA.

Kar zadeva sporočilo o preprečitvi ponovitve leta 2015, so ministri dodali, da bo EU zato s temi državami sodelovala tudi pri preprečevanju nezakonitih migracij iz regije, krepitvi zmogljivosti upravljanja meja ter preprečevanju tihotapljenja migrantov in trgovine z ljudmi.

Pot do skupne izjave po navedbah Hojsa ni bila lahka, razprava pa je bila na trenutke »zelo burna.« »Ampak na koncu smo bili sposobni sprejeti skupno izjavo, kar je v tem trenutku najpomembnejše,« je dejal Hojs.

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog