Glavna evropska javna tožilka Laura Kövesi je po odločitvi slovenske vlade sporočila, da "očitno pomanjkanje iskrenega sodelovanja slovenskih organov z evropskim javnim tožilstvom resno spodkopava zaupanje v učinkovito delovanje sistemov upravljanja in nadzora evropskih sredstev v Sloveniji."
Evropsko javno tožilstvo lahko začne delovati brez delegiranih tožilcev iz Slovenije, vendar to pomeni, da se bo raven zaščite finančnih interesov EU v Sloveniji zmanjšala, je opozorila in dodala: "Brez evropskih delegiranih tožilcev ni mogoče učinkovito preiskovati vseh sumov goljufij." Po njeni oceni je treba evropske delegirane tožilce v Sloveniji obravnavati kot ključen del sistema, ki zagotavlja ustrezen in celovit nadzor organov, odgovornih za upravljanje in nadzor nad sredstvi EU.
Slovenska vlada je na današnji seji odločila ponoviti postopek izbire in imenovanja kandidatov za evropska delegirana tožilca. Odločila je, da se s predlogom Državnotožilskega sveta za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ne bo seznanila, ministrstvu za pravosodje pa je naložila, naj nemudoma objavi nov poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev. Postopek imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije stoji že več mesecev, ker naj bi bila kandidata, ki ju je za ta položaj predlagal državnotožilski svet, Matej Oštir in Tanja Frank Eler, moteča za predsednika vlade Janeza Janšo in stranko SDS.
Vlada se tako s predlaganima kandidatoma nikoli ni seznanila, čeprav je Evropska komisija Slovenijo že večkrat pozvala k ukrepanju. v Bruslju so v sredo tudi uradno potrdili, da bo evropsko javno tožilstvo začelo delovati 1. junija letos. Poleg Slovenije nobenega delegiranega tožilca ni predlagala samo še Finska. Pet držav, in sicer Danska, Irska, Madžarska, Poljska in Švedska, pa so se odločile, da v evropskem državnem tožilstvu ne bodo sodelovale.