V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so v zadnjem obdobju sekvenciranja genoma vzorcev novega koronavirusa med 2. in 8. majem potrdili po en primer brazilske in en primer indijske različice novega koronavirusa. Oba primera sta povezana z bivanjem v tujini.
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je v sodelovanju s kliničnim inštitutom za specialno laboratorijsko diagnostiko na pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana do 17. maja sekvenciral 8145 vzorcev, pri katerih je bila potrjena okužba z novim koronavirusom, pri čemer so zaznali 55 različic virusa, je danes povedala Maja Bratuša, ki je vodila novinarsko konferenco o covidu-19.
V NLZOH so sicer med 2. in 8. majem pregledali 296 vzorcev, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Dokazali so štiri različice virusa, prevladuje angleška različica, prisotna je bila v 97,6 odstotka primerov analiziranih vzorcev. V stoodstotnem deležu ni prisotna le v koroški, obalno-kraški in gorenjski regiji. Angleško različico so doslej potrdili v 3617 vzorcih.
Južnoafriško različico so do sedaj zaznali v šestih primerih. V zadnji seriji so potrdili tudi nov primer brazilske različice, skupaj so doslej potrdili tri primere brazilske različice. Omenjeni novi primer je bil dokazan v jugovzhodni regiji po naročilu epidemiologa.
Prav tako so potrdili en primer indijske različice, in sicer pri osebi s Koroške. Gre za drugi potrjeni primer te različice v Sloveniji, saj je Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete to različico že ugotovil na vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila.
Tako indijski kot brazilski primer sta povezana z bivanjem v tujini, epidemiologi so primera obravnavali in sprejeti so bili ustrezni ukrepi, je povedala Bratuša.
Nigerijsko različico so do sedaj zaznali pri 25 osebah iz petih različnih regij, največ iz gorenjske regije. Trenutno ne opažajo naraščanja pojavnosti te različice.
V indijski različici so sicer prisotne tri podlinije, najpogostejši je podtipa B.1.617.2, tudi oba primera v Sloveniji sta tega podtipa. Sicer pa je Bratuša tudi opozorila, da se število primerov indijske različice v Evropi povečuje. Velika Britanija je na primer 7. maja poročala o 509 primerih, zdaj jih imajo v državi že več kot 3300.