Svetovni dan čebel so Združeni narodi na pobudo Slovenije razglasili leta 2017, prvič smo ga obeleževali leta 2018, 20. maj pa je bil izbran zato, ker se je na ta dan leta 1734 v Breznici pri Žirovnici rodil začetnik modernega čebelarstva Anton Janša.
Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) ob letošnjem svetovnem dnevu čebel poziva vse k aktivnostim s sloganom Angažirajte se: graditev novih temeljev za čebele. V popoldanskem spletnem dogodku, ki ga organizira FAO, je sodeloval tudi kmetijski minister Jože Podgoršek.
Kar 78 odstotkov divjih rastlin potrebuje opraševanje žuželk. Od njihovega opraševanja je odvisnih tudi 84 odstotkov kmetijskih rastlin v Evropi. Opraševanje žuželk je pomembna ekosistemska storitev, v kmetijstvu v Sloveniji ocenjena na okoli 120 milijonov evrov letno.
Letos čebelam grozi lakota - pustite jim hrano, kosite čim kasneje!
Zaradi sprememb v okolju je življenje opraševalcev vedno težje. Letos jim je zaradi neugodnega vremena in pomanjkanja hrane še posebej težko, ocenjujejo na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Slabo vreme, ki je traja ves april in maj, povzroča, da so čebelarji, namesto da bi v teh dneh že opravljali prva točenja medu, primorani krmiti čebele, da bodo sploh preživele, pa dodajajo v Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije.
Že ob začetku pomladi je Marjan Papež iz Kmetijsko-gozdarske zbornice na družabnih omrežjih pozval, naj kmetovalci letos kosijo čim kasneje ali del travnikov pustijo nepokošen čim dlje časa, da tako čebelam zagotovijo dovolj hrane.
Evropski poslanec Franc Bogovič (EPP/SLS) pa je v svojem sporočilu ob svetovnem dnevu čebel poudaril vpliv podnebnih sprememb na čebelarstvo. Opozoril je na velike količine padavin, ki so pokvarile letošnjo spomladansko čebeljo pašo. "Tovrstni ekstremni vremenski pojavi nas opozarjajo, da je ukrepanje v boju proti podnebnim spremembam nujno," je izpostavil.
Kako narediti cvetlični travnik, ki lahko služi za pašo čebelam, si poglejte tukaj.
Svetovni dan čebel obeležujejo tudi v Krajinskem parku Kolpa, kjer še posebej poudarjajo velik pomen prostoživečih opraševalcev, kot so solitarne čebele, čmrlji, metulji in hrošči.
Posebno pozornost so današnjemu dnevu namenili v Cankarjevem domu, kjer že deset let izvajajo urbano čebelarstvo. Današnji dan so tako pospremili s spletno slovesnostjo in ogledi panjev na strehi Cankarjevega doma, so sporočili iz Cankarjevega doma.
V Občini Izola pa vsako leto zasadijo nova medovita drevesa. Letos so tako v Jagodju simbolno zasadili lipe, so sporočili iz izolske občine.