Na srednje šole naj bi poslali približno 180.000 testov.
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je 14. maja Nacionalnemu inštitut za javno zdravje odobrila uporabo testov za samotestiranje proizvajalca Joysbio, je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, ki je poudaril, da moramo storiti vse, da šolanje poteka v šoli. Da bi bilo to še naprej mogoče, je treba vse sile usmeriti v obvladovanje epidemije, in sicer s cepljenjem, aplikacijo #OstaniZdrav in samotestiranjem.
S tem bodo, je razkril Vindišar, začeli že v tem šolskem letu, da se pripravijo na morebitno poslabšanje razmer jeseni. Samotestiranje učencev in dijakov bo potekalo od doma, kar je »logistično lažje«, obenem pa bodo na ta način, tako Vindišar, opolnomočili učence, saj bodo lahko tako sami vplivali na potek epidemije.
Še jih opremljajo z navodili
Odpadke, ki nastanejo pri testiranju, je treba odvreči v plastično vrečko in jo, ko bo polna tesno zavezani. Takrat jo je treba dati v drugo plastično vrečko in tudi to tesno zavezati. Slediti mora ločena, vsaj 72 ur trajajoča hramba, preden se vse skupaj odloži v zaboj za mešane odpadke.
Teste, ki so že na šolah, bodo opremili z navodili. Ustrezno označene teste bodo razdelili dijakom in učencem, ki bodo to želeli. Dijaki jih bodo dobili že jutri, kar pomeni, da je testiranje predvideno za ponedeljek, lahko tudi nedeljo zvečer. Osnovnošolci bodo s samotestiranjem začeli v začetku junija.
Učencem pripada en test tedensko oziroma pet na mesec. Testirali se bodo lahko tisti, ki niso bili cepljeni, in tisti, ki so covid-19 preboleli, a je od okužbe minilo več kot šest mesecev.
Usmeritve
Pogoj za testiranje je, da se otrok počuti dobro in nima bolezenskih znakov. Če jih ima, je potrebno obvestiti osebnega zdravnika. V primeru, da test pokaže pozitivni rezultat, je treba otroka naročiti na PCR testiranje, na izid pa mora počakati doma v samoizolaciji. Če je PCR test pozitiven, morajo starši o tem obvestiti šolo in izbranega zdravnika. V primeru, da je PCR test negativen, otrok nadaljuje z izobraževanjem.
Vindišar je poudaril še, da je samotestiranje prostovoljno in da posledic ne bo. Če bo delež samotestiranja zelo visok, bi lahko nekatere ukrepe sproščali prej, kot pa to narekuje vladni semafor sproščanja ukrepov.
Orehovec: Samotestiranje kot dodatna varovalka
Kakšen je interes za samotestiranje med dijaki in kakšen med učenci na osnovnih šolah? Orehovec je pojasnil, da dodatno niso poizvedovali o želji po samotestiranju med dijaki in učenci, da pa so to naredili pred časom. Takrat je bilo nekaj več kot 20 odstotkov zainteresiranih. "Iz šol sedaj dobivamo sporočila o naročilu dodatnih testov, kar pomeni, da je s časoma zanimanje za to naraslo," je dodal.
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je izrazil zadovoljstvo, da da se epidemija umirja in da smo v rumeni fazi. To pomeni, da se vzgojno-izobraževalni proces odvija v vrtcih, šolah, ... Orehovec je ob tem dejal, da si želijo, da bi bilo tako tudi jeseni in v celotnem prihodnjem šolskem letu. Na ministrstvu za šolstvo zato pozdravljajo namero o prostovoljnem samotestiranju dijakov in dijakinj ter učenk in učencev.
“Samotestiranje je dobrodošlo kot dodatna varovalka za ohranjanje varnega šolskega prostora in dodaten korak v smer, da se izobraževanje ves čas lahko izvaja tam, kjer tudi sodi: v šoli,” je dejal.
Državni sekretar je zagotovil, da so na srednje šole poslali dovolj testov. Poslali so dvakratno število testov, glede na število dijakov, ki posamezno šolo obiskujejo. Kot je povedal že Vindrišar, so dodali navodila, da bi se to začelo že v ponedeljek. "Upam, da bodo tudi vse srednje šole to izvedle. S strani združenja ravnateljev je to zagotovljeno in v tem dogovoru je bilo to izpostavljeno kot možno. Verjamem, da bodo šole to tudi naredile," je bil jasen Orehovec.