Petič spremenjena nacionalna strategija cepljenja proti covdu-19 med prednostne skupine po novem uvršča tudi maturante. Ti imajo najpozneje do ponedeljka do 12. ure, da se prijavijo na cepljenje v cepilnem centru pri zdravstvenemu domu stalnega prebivališča. Cepili se bodo do 23. aprila.
Na ministrstvu za zdravje, da bo tudi cepljenje maturantov, ki bo prostovoljno, prispevalo k normalizaciji življenja in maturantom omogočilo, da se bodo lahko čim bolj neobremenjeno pripravljali na maturo, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).
Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu je bila drugačnega mnenja, vendar je vlada s tem ukrepom želela maturantom, ki so pod številnimi pritiski, odvzeti vsaj tistega, ki je povezan s strahom pred okužbo.
Maturanti se bodo cepili s cepivom AstraZenece, tisti, ki so mlajši od 18 let, pa s cepivom, ki je primerno zanje, denimo s cepivom Biontecha in Pfizerja.
Pobuda Državne komisije za splošno maturo
Čas izvajanja mature, kot kaže, ne bo spremenjen, saj je Državna komisija za splošno maturo potrdila dosedanjo časovnico, je poročala TV Slovenija. Predsednica komisije Marina Tavčar Krajnc je za televizijo povedala, da bodo dijakom, ki zaradi okužbe mature ne bodo mogli opravljati v spomladanskem roku, "omogočili priznavanje za nazaj". Tudi v primeru, da bodo morali opravljanje mature prekiniti na sredini, "bodo dobili priznano, kar bodo spomladi že opravili".
Tavčar Kranjčeva je povedala tudi, da gre za pobudo Državne komisije za splošno maturo, ki so jo posredovali 30. marca, kar se ji ne zdi prepozno, saj državo že nekaj časa pesti pomanjkanje cepiva.
Za najbolj ogrožene
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Bojana Beović je v informativni oddaji Odmevi potrdila, da spremembe nacionalne strategije cepljenja niso predlagali, niti se z njo ne strinjajo. »V tem primeru ne gre za strokovno odločitev, ampak za neko pobudo, kot sem seznanjena, s strani šolstva, in neko politično odločitev,« je dejala in dodala, da se v skupini zavzemajo, da bi bilo cepivo v največji meri porabljeno za najbolj ogrožene, torej starejše, pri katerih je lahko potek bolezni veliko hujši kot pri mlajših. Je pa dodala, da zaradi cepljenja maturantov, ki jih je dobrih 18.000, druge prednostne skupine ne bodo prikrajšane pri cepljenju.
Glede izbire cepiv se niso posebej predeljevali. Je pa priznala, da je tveganje za pojav stranskih učinkov pri cepivu proizvajalca AstraZeneca nekoliko višje, a vseeno zelo nizko. V tem pogledu bi bilo smiselno, da se maturante cepi z mRNA cepivi, kot sta tisti proizvajalcev Pfizer in Moderna. Je pa Beovićeva zanikala, da bi cepivo AstraZenece porabili za maturante, ker ga druge ogrožene skupine zavračajo.