Okrožnica ministrstva

Šolanje v teh dveh regijah s ponedeljkom spet na daljavo

L.K./STA
28. 1. 2021, 13.03
Posodobljeno: 28. 1. 2021, 13.44
Deli članek:

Osnovne šole v zasavski in obalno-kraški regiji so danes že dobile okrožnico ministrstva za izobraževanje o tem, da se s ponedeljkom vračajo na pouk na daljavo.

Bobo
Vlada sicer uradno še ni sporočila, kaj so sklenili na današnji seji. Je pa ministrstvo za izobraževanje že začelo obveščati vzgojne in izobraževalne ustanove.

Epidemiološki podatki o gibanju števila okužb z novim koronavirusom so namreč ti dve regiji vrnili v črno fazo, ki po vladnem načrtu sproščanja ne dovoljuje pouka v šolah.

Potrdila delodajalca

Iz besedila okrožnice, ki jo je pridobila STA, je razvidno, da bodo od ponedeljka dalje v "črnih" regijah, kamor po novem poleg jugovzhodne, goriške in posavske regije spadata še obalno-kraška in zasavska, vrtci delovali v zmanjšanem obsegu, ki zagotavlja nujno varstvo, vzgojno-izobraževalno delo za vse učence osnovnih šol ter glasbenih šol pa bo potekalo na daljavo.

Okrožnica pa predvideva novost, to je nujno varstvo v šolah za učence prvega triletja, in sicer za "tiste učenke oziroma učence, katerih oba starša ali starš samohranilec zaposlena v sektorjih kritične infrastrukture, ki jih navaja zakon o kritični infrastrukturi, v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, zavodih s področja socialne varnosti, v Slovenski vojski ali policiji".

Nacionalni inštitut za javno zdravje je vladi v enem od mnenj svetoval, naj, če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužb, ne pa šol in vrtcev.

Zaposlitev se bo glede na navedbo v okrožnici ugotavljala na podlagi potrdila delodajalca. Nujno varstvo na šolah bodo izvajali strokovni delavci, ki niso razredniki in ki ne izvajajo izobraževanja na daljavo s svojim oddelkom. Nujno varstvo bodo šole lahko zagotavljale tudi s pomočjo najetih študentov, je še zapisano v okrožnici.

Za tiste zaposlene v šolah, ki bodo od ponedeljka dalje izvajali nujno varstvo šolarjev prvega triletja, je tako s ponedeljkom obvezno tudi testiranje na okužbo z novim koronavirusom, še navaja odlok.

Okrožnica med drugim še navaja, da bo v osnovnih šolah s prilagojenim programom in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami tudi prihodnji teden pouk potekal enako kot doslej. Bodo pa vsi zaposleni morali v ponedeljek opraviti testiranje.

Še naprej veljajo tudi izjeme, ko je vstop v šolski prostor dovoljen. Še naprej bodo lahko v šolo prihajali učenci, ki potrebujejo nujno pomoč šolske svetovalne službe. Prav tako bodo šole lahko izvajale nujne postopke, povezane z zaključevanjem in nadaljevanjem izobraževanja (okrožnica izpostavlja vpis v osnovno šolo, ugotavljanje pripravljenosti otroka za vstop v šolo, odložitev šolanja in izvedbo postopkov ugovora na oceno pri predmetih, ki so se izvajali po fleksibilnem predmetniku osnovne šole).

Učenci glasbene šole pa bodo v šolski prostor lahko vstopili v zvezi s pripravo oziroma izvedbo programa s korepetitorjem, povezanega z vpisom v program umetniške gimnazije ter za namen vadenja instrumenta, če z njim ne razpolagajo doma, je še navedeno v okrožnici.

Vlada sicer uradno še ni sporočila, kaj so sklenili na današnji seji. Je pa ministrstvo za izobraževanje že začelo obveščati vzgojne in izobraževalne ustanove.

V obalno-kraški in zasavski regiji ta teden pouk za otroke prvega triletja poteka v šolah, po epidemioloških podatkih iz minulega tedna sta bili namreč regiji v rdeči fazi.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sicer vladi v enem od mnenj svetoval, naj, če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužb, ne pa šol in vrtcev.

Neprijetno po enem tednu

Vodja vladne strokovne svetovalne skupine, infektologinja Bojana Beović pa je na današnji dopoldanski novinarski konferenci na vprašanje o tem poudarila, da na strokovni skupini nimajo stališča do tega vprašanja. "Moja osebna presoja je, da je neprijetno zapirati šole po enem tednu in da je verjetno pametno pogledati, za kakšno situacijo gre v posameznem delu Slovenije," je dejala.

Po njenem mnenju pa je pri odločitvi treba upoštevati tudi "pravičnost v družbi". Ob tem je opozorila, da lahko na to, ali bodo šole ostale odprte ali pa bodo morale spet zapreti, vplivajo vsi prebivalci regije s tem, kako spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja novega koronavirusa.