"Smo na dobri poti in pričakujemo, da bo v začetku prihodnjega leta to mesto popolnjeno," je dejal Janša. Na vprašanje, iz katere koalicijske stranke bo nov zdravstveni minister, je dejal, da je to manj pomembno.
Bolj pomembno je, da bo to nekdo, ki bo še naprej uspešno nadaljeval delo spopada z epidemijo in bo v skladu s koalicijsko pogodbo sposoben urediti ključa odprta vprašanja v zdravstvu. In teh je veliko, je povedal predsednik vlade, ki je po odstopu Tomaža Gantarja z mesta zdravstvenega ministra začasno prevzel vodenje tega resorja. Ob tem je zatrdil, da delo na ministrstvu za zdravje ob dodatnih naporih poteka normalno.
Na vprašanje, ali se je dogovarjal z v. d. direktorja šempetrske bolnišnice Ernestom Gortanom, da bi prevzel resor, je odgovoril nikalno. "Nisva se pogovarjala, ker še nekaj dni čakamo, da se pomirijo politične turbulence," je dodal.
Sicer pa je Janša tudi komentiral napoved predsednika DeSUS Karla Erjavca, da bodo v prihodnjem letu vložili konstruktivno nezaupnico. "Po katerem novem letu? Še kakšno resno vprašanje," je vprašal premier.
Dodal je, da je Erjavca povabil na pogovor, ko je postalo javno, da bo postal novi predsednik DeSUS, in mu predlagal, naj vstopi v vlado, prevzame težak resor in pomaga. Kot trdi Janša, Erjavec takrat ni dal končnega odgovora, je pa bil jasen poznejši razplet, ko je DeSUS zapustil koalicijo. "Jaz to obžalujem. Medtem ko patetičnih poskusov, da se ruši vlado sredi epidemije, ne bi komentiral," je dejal.
Povedal je še, da bo vlada delala tudi med prazniki, med njimi bodo tudi spremljali epidemiološke razmere. Vseeno pa pričakuje, da bodo lahko kakršno koli novejšo oceno podali proti koncu prihodnjega tedna. Zagotovil je, da ne bodo na hitro sprejemali sprememb. Naslednji ciljni datum, da bi se lahko vrtčevski otroci in tisti, ki obiskujejo prvo triado osnovnih šol, vrnili v šole, pa je 11. januar, je še dejal.
Prihodnji teden nova pošiljka cepiv proti covidu-19, namenjena bo zlasti zdravstvenim delavcem
Premier je napovedal, da v prihodnjem tednu v Slovenijo prihaja nova pošiljka cepiva, s katero bodo lahko v veliki meri cepili vse zaposlene v zdravstvu, zlasti najbolj izpostavljene. Pričakuje, da bodo lahko v drugi polovici januarja začeli cepiti zaposlene v kritični infrastrukturi.
Po njegovih besedah je bilo letošnje leto izredno delavno in intenzivno. "Kadarkoli je bilo možno, sem obiskal tiste točke, kjer je potekala prva linija spopada z epidemijo. Obiski so namenjeni temu, da preverimo, kje so še potrebne rezerve, ter podpori tistim, ki so v prvih bojnih črtah," je dejal premier ob robu obiska Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, kjer se je srečal z današnjim dežurnim zdravstvenim osebjem in vodstvom bolnišnice.
Premier je ocenil, da je bila šempetrska bolnišnica kos zahtevnim izzivom preko celega leta. Danes so se pogovarjali tudi o tem, da bo morala biti v prihodnjih tednih pripravljena tudi na dodatno povečanje bolnikov.
"V prihodnjih tednih moramo biti zaradi bolj intenzivnega druženja v božično-novoletnem času pripravljeni na dodatno povečanje bolnikov. Celotna Evropa je v pričakovanju delnega povečanja okužb in s tega vidika poskušamo tudi v slovenskem zdravstvenem sistemu zagotoviti določene rezerve. Teh pa zelo veliko ni predvsem ko gre za kadre," je še dejal.
Pred nami zahtevni tedni
Premier je ponovil, da je pred nami še nekaj zahtevnih tednov. "To moramo zdržati. Pomlad je vse bližje, z njo pa tudi zmaga nad epidemijo. Vsi si najbolj želimo povratek k normalnemu življenju, ki smo ga poznali še v začetku letošnjega leta," je dodal.
Janša prosi vse prebivalce, naj karseda omejijo stike. Od ponedeljka naprej bo možno prostovoljno in brezplačno testiranje v vseh zdravstvenih domovih po Sloveniji. Prepričan pa je, da bo cepljenje tisti ukrep, ki bo pomagal omejiti oziroma zaustaviti epidemijo.