"Nenavadna temperaturna slika"

Za zahod države izdali oranžno opozorilo

A.S./STA
6. 12. 2020, 10.02
Posodobljeno: 6. 12. 2020, 13.55
Deli članek:

Že drugo noč zapored je morje poplavljalo obalo, zaradi okrepljenega juga bi lahko do občasnega poplavljanja prišlo tudi danes čez dan. Po napovedih Arsa bodo zaradi močnega deževja danes narasli vodotoki v zahodni Sloveniji, predvsem v Julijskih Alpah se bo povečala nevarnost snežnih plazov. Za zahodni del države velja oranžno vremensko opozorilo.

Reuters
Fotografija je simbolična.

Agencija RS za okolje (Arso) je za danes za severozahod Slovenije izdala oranžno vremensko opozorilo zaradi napovedanega močnega deževja in velike nevarnosti snežnih plazov. Zaradi močnega deževja je za danes izdano oranžno vremensko opozorilo tudi za jugozahod države.

Kot opozarjajo na Arsu, lahko vodotoki na območju, za katerega je izdano oranžno vremensko opozorilo, poplavljajo ob strugah na območju pogostih poplav. Verjetne so tudi motnje v prometu in pri oskrbi z električno energijo in pitno vodo. Možni so zemeljski plazovi.

Za osrednjo Slovenijo je zaradi možnih izdatnejših padavin za danes izdano rumeno vremensko opozorilo. Manjše reke in vodotoki lahko narastejo in se razlijejo v manjšem obsegu.

ARSO
Za zahodni del države velja oranžno vremensko opozorilo.

Minulo moč morje poplavljalo obalo

Sicer pa je tudi minulo noč morje poplavljalo obalo. V Piranu je zaradi visokega plimovanja in močnega južnega vetra regijski center za obveščanje Koper ob 23.32 sprožil sireno javnega z opozorilom na nevarnost.

Morje je poplavilo Punto, Prešernovo in Kidričevo nabrežje ter del Cankarjevega nabrežja. Piranski gasilci in delavci Okolja so pred Tartinijev trg postavili baraže, navaja center za obveščanje. V Izoli je sredi noči poplavilo le del pločnika na Velikem trgu.

Nenavadna temperaturna slika

Zaradi kombinacije snežne odeje, temperaturnega obrata in višinskega južnega do vzhodnega vetra pa je bila davi v Sloveniji po navedbah Arsa "zelo nenavadna temperaturna slika".

Ob 7. uri so namreč na Kredarici izmerili minus tri stopinje Celzija, v Ljubljani nič stopinj, v Ratečah šest stopinj Celzija, v Logarski dolini 11 in v Portorožu kar 14 stopinj Celzija.