Odločitev za vlado nepričakovana

To je odziv vlade na odločitev ustavnega sodišča

A.S./STA
4. 12. 2020, 13.05
Posodobljeno: 4. 12. 2020, 14.33
Deli članek:

Vlada bo po odločitvi ustavnega sodišča, da so ukrepi glede izobraževanja na daljavo neveljavni, znova odločala o ukrepih in jih bo "glede na stališče, da gre za predpise", objavila tudi v uradnem listu, je služba vlade za zakonodajo zapisala v izjavi, prebrani na dopoldanski vladni novinarski konferenci o razmerah glede covida-19.

STA
Ustavno sodišče je v četrtek odločilo, da sklepi vlade o izobraževanju na daljavo ne veljajo, ker niso bili objavljeni v uradnem listu.

Ustavno sodišče je namreč v četrtek odločilo, da sklepi vlade o izobraževanju na daljavo ne veljajo, ker niso bili objavljeni v uradnem listu. Vladi je dalo tri dni časa za ukrepanje, sicer se bodo šole vrnile k pouku po starem. Za neveljavne je označilo sklepe vlade, s katerimi je ta podaljševala ukrepe za zajezitev epidemije v vzgoji in izobraževanju, sprejete v obliki odlokov, in sklep ministrice za izobraževanje o izobraževanju na daljavo. Ocenilo je, da gre za predpise, ki morajo biti objavljeni v uradnem listu, sicer niso veljavni.

Odločitev ustavnega sodišča za vlado nepričakovana

Vladna služba za zakonodajo je v izjavi za javnost poudarila stališče vlade, da so bili vsi ukrepi za obvladovanje epidemije sprejeti na podlagi strokovnih podlag, da so nujni za reševanje življenj ljudi in za ohranjanja njihovega zdravja. Po prepričanju vlade so bili sprejeti na pregleden in javen način ter po njenem mnenju tudi ustrezno predstavljeni in objavljeni. Vse navedeno po mnenju vlade velja tudi za akte, s katerimi je podaljševala ukrepe. "Tudi o teh ukrepih je bila takoj obveščena javnost in posebej še DZ," so zapisali. Odločitev ustavnega sodišča je bila za vlado nepričakovana, "saj se v svojih prejšnjih odločitvah, ki so se nanašale na ukrepe, ni postavilo na takšno stališče".

Vlada poleg tega še dodaja, da odloki sami niso omejili svoje veljavnosti "in bi torej morali veljati, dokler niso razveljavljeni". Zato je bilo po mnenju vlade sprejemanje sklepov o podaljšanju ukrepov ustrezno. "Vsekakor pa bo vlada z načelom pravne države upoštevala odločitev ustavnega sodišča in bo o ukrepih na podlagi strokovnih izhodišč znova odločala. Glede na stališče ustavnega sodišča, da gre za predpise, bo zadevna besedila objavila v uradnem listu," je zapisano v izjavi, ki jo je na novinarski konferenci prebral vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Kacin: Vlada bo ukrepala takoj in ne bo čakala tri dni

Kot je dodatno povedal Kacin, bo vlada pripravila celovit odgovor glede delne odločbe in sklepa ustavnega sodišča ter tudi ukrepala. "Ukrepala bo takoj in ne bo čakala tri dni," je dejal. Vse odločitve vlade glede ukrepov za zajezitev epidemije so bile tudi po njegovi oceni jasne in pregledne, "zakaj je prišlo do tega, da nekatere niso bile objavljene v uradnem listu, pa še ne vemo". "Pregledujejo celotno komunikacijo med vladnimi institucijami in ko bo odgovor znan, bo vlada odgovorila tudi na to vprašanje," je dejal.

Ni pa nobena odločitev vlade po Kacinovih besedah pod vprašajem. "Če bo treba, bo vlada znova sprejela odločitve in poskrbela za kontinuiteto izvajanja ukrepov, namenjenih zaščiti zdravja ljudi," je dejal. Ni pa želel špekulirati, ali so zaradi odločitve ustavnega sodišča pod vprašajem tudi kakšne druge odločitve vlade. Poudaril je še, da se bo vse, "kar velja za delo izobraževalnega sistema, nadaljevalo" in da se, "kar zadeva način izobraževanja, s ponedeljkom ne spreminja nič". Ob tem je izpostavil, da se ustavno sodišče še ni opredelilo niti glede vprašanja prepovedi zbiranja v osnovnih šolah s prilagojenim programom ter v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.

STA
Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan

Pečan: Šolniki smo očitno pet tednov delali v nezakonitih razmerah

Šolniki smo, vsaj po tistem, kar so mi pojasnili nekateri pravniki, očitno zadnjih pet tednov delali v nezakonitih razmerah in ne da bi vedeli, da ne smemo delati tako, je v odzivu na ustavno odločbo o tem, da sklepi vlade o šolanju na daljavo ne veljajo, danes za STA dejal predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan.

Pečan pričakuje, da bo država v nekaj dneh pravni nered popravila, takojšnjega povratka vseh v šole pa zaradi epidemiološkega stanja še ne pričakuje. Hkrati je dejal, da so ravnatelji veseli vsaj tega, da je vlada v četrtek vendarle sprejela kriterije za sproščanje ukrepov.

"Tega bi si želeli že dolgo nazaj, saj zdaj vsaj lahko nekoliko predvidevamo, kaj in kdaj bo. Doslej smo namreč tavali v temi in je naenkrat v četrtek zvečer ali celo v petek popoldne iznenada priletela okrožnica, mi pa smo morali na čudežen način stvari do ponedeljka izpeljati tako, da so stvari že funkcionirale," je dejal prvi med ravnatelji.

Ob tem je spomnil, da ravnatelji in njihovi pomočniki kljub omenjenemu še vedno niso upravičeni do dodatka za stalno pripravljenost, čeprav dejansko že od marca naprej živijo z njo. Tako je šolsko ministrstvo celo prosilo, da svoje zasebne mobilne številke dajo na voljo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ), da jih lahko pokličejo kadarkoli, ko jih potrebujejo.

"Vseeno trdijo, da nam stalna pripravljenost ne pripada, zato so se očitno hitri odzivi na spremembe od petka na ponedeljke zjutraj zgodili zgolj na čaroben način," je dodal Pečan in spomnil, da so morali na šolah poskrbeti za organizacijo logistike, prilagajanje urnikov in prostorov, delitve oddelkov, razporeditev učiteljev in njihovo dodatno obremenjevanje.