»Ko se vlade pripravljajo na razdeljevanje cepiva, kriminalne organizacije načrtujejo, kako prodreti v dobavne verige ali v njih povzročiti motnje,« je izjavil generalni sekretar Interpola Jürgen Stock. Interpol, mednarodna organizacija kriminalistične policije s sedežem v francoskem Lyonu, je posledično organom pregona v 194 državah članicah izdala opozorilo, naj se pripravijo, da si bodo mreže organiziranega kriminala kosa pogače od cepiv poskušala polastiti tako fizično kot prek spleta.
»Interpol z oranžnim opozorilom opozarja na potencialno kriminalno dejavnost v povezavi s ponarejanjem, krajo in nezakonitim oglaševanjem cepiv proti covidu-19 in gripi, pri čemer je pandemija že sprožila oportunistično in plenilsko kriminalno vedenje nezaslišanih razsežnosti,« so zapisali v današnji izjavi za javnost ter dodali, da so že znani primeri, kjer so posamezniki oglaševali, prodajali ali celo sami vbrizgavali lažno cepivo.
Kot so pojasnili, bo zdaj, ko smo vse bližje potrditvi več cepiv in njihovi globalni distribuciji, ključno, da se zagotovi varnost dobavne verige ter odkrijejo nezakonite spletne strani, ki prodajajo ponarejene proizvode. Poudarili so še, da bo za zagotovitev varnosti ljudi in blaginje ključno sodelovanje med organi kazenskega pregona in regulativnimi organi s področja zdravstva. Opozorili so, da bodo kriminalne združbe prek spletnih strani in ponarejenih zdravil prežale na »nič hudega sluteče pripadnike javnosti,« kar lahko pomeni veliko »tveganje za njihovo zdravje ali celo nevarnost izgube življenja.«
Previdno na spletu
Pri Interpolu so izpostavili še potencialne zlorabe na področju opreme za testiranje, kar bi lahko bilo še posebej izrazito v prihodnosti, ko bo znova oživel mednarodni potniški promet. Ob tem tudi javnost pozivajo k previdnosti pri spletnem nakupovanju zdravil ali medicinske opreme. Analiza njihove enote za kibernetsko kriminaliteto je namreč razkrila, da so v primeru približno 3000 spletnih strani, povezanih s spletnimi lekarnami, ki jih sumijo prodaje nezakonitih zdravil in medicinskih pripomočkov, pri kar približno 1700 odkrili tudi obstoj kibernetskih groženj, zlasti v obliki zlonamerne programske opreme.
»Da ne postaneš žrtev spletnih goljufij, je treba biti pozoren, skeptičen in previden, saj ponudbe, ki so videti predobre, da bi bile resnične, po vsej verjetnosti niso resnične. Za najnovejše zdravstvene nasvete, povezane s covidom-19, se vedno obrnite na nacionalni zdravstveni organ ali Svetovno zdravstveno organizacijo,« so še zapisali.