možna razširitev

V bolnišnicah na razpolago 100 postelj za intenzivno nego covid bolnikov, zasedenih že 56

B.K./STA
20. 10. 2020, 13.48
Posodobljeno: 20. 10. 2020, 13.52
Deli članek:

V slovenskih bolnišnicah je trenutno na razpolago 100 postelj za intenzivno nego bolnikov s covidom-19, po potrebi pa se te zmogljivosti lahko razširijo na 136 postelj. Po podatkih covid sledilnika je danes obremenjenih 56 postelj za intenzivno nego.

STA
Intenzivna nega

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je imela v ponedeljek na razpolago skupno 88 postelj za zdravljenje bolnikov s covidom-19, od tega 26 postelj za intenzivno terapijo.

V načrtu dejavnosti ob epidemiji nalezljive bolezni je ministrstvo za zdravje opredelilo najpomembnejše organizacijske ukrepe in naloge, ki se nanašajo tudi na posteljne kapacitete.

Tako bodo morale bolnišnice spremeniti namembnost prostorov, če bodo morale povečati posteljne zmogljivosti. Prav tako je predvideno zagotavljanje dodatnih posteljnih zmogljivosti zunaj zdravstvenih ustanov, denimo v dijaški ali študentskih domovih, zdraviliščih, hotelih, športnih dvoranah itd.

Siva cona za potrebe obvladovanja covida-19 je bila za UKC Ljubljana marca vzpostavljena v drugem nadstropju diagnostično-terapevtskega servisa in pritličju urgentnega kirurškega bloka. Zaradi tega pa so se določeni programi za čas epidemije začasno zaustavili oz. se niso mogli izvajati.

V Ljubljani bodo sivo cono vzpostavili v praznih prostorih Zavoda za varstvo pri delu

Zato nameravajo vzpostaviti sivo cono v že več kot desetletje praznih prostorih Zavoda za varstvo pri delu, temu je julija dal soglasje tudi svet UKC Ljubljana. Objekt so v letu 2008 statično sanirali, medtem ko obnova ni bila dokončana. Tako je predvidena urgentna in takojšnja prenova pritličja, celovita sanacija strehe, sanacija poškodb in plesni tretjega in četrtega nadstropja in ureditev in povezave energetskih virov energije, v naslednji fazi pa je predvidena tudi prenova prvega in drugega nadstropja DTS v obsegu 2043 kvadratnih metrov, s čimer bi dobili dodatnih 42 postelj, ter novo posteljno dvigalo s prizidkom povezave etaž do hospitala.

UKC Ljubljana je, upoštevajoč sklep sveta zavoda in veljavno zakonodajo, pridobil ponudbe projektantov za izvedbo projektne dokumentacije za 1. fazo izvedbe sive cone v pritličju objekta, vrednost naročila je bila 39.950 evrov brez DDV.

Projektantska vrednost investicije za izvedbo gradbeno-obrtniških in inštalacijskih del v pritličju v objektu Zavoda za varstvo pri delu je ocenjena na skoraj milijon evrov brez DDV. Z izvedbo ureditve sive cone v pritličju se predvideva 11 dodatnih postelj.

Ob tem na ministrstvu navajajo, da je UKC Ljubljana pripravil načrt scenarijev v primeru porasta števila bolnikov s covidom-19. V prvi fazi je v prostore bolnišnice Petra Držaja v Šiški predvidena selitev bolnikov z infekcijske klinike, ki nimajo covida-19, v peti fazi pa tudi za bolnike s covidom-19.

V soboški bolnišnici covid postelje v celoti zasedene

Medtem so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da imajo zasedenih vseh 25 postelj, namenjenih obravnavi bolnikov s covidom-19, in še dodatne štiri, tako da zdravijo 29 bolnikov. Poleg teh so od štirih postelj za intenzivno zdravljenje zasedene tri, v prihodnjih dneh bodo pripravili še 20 postelj.

Bolniki, ki zaradi koronavirusne bolezni potrebujejo intenzivno zdravljenje, so nameščeni v prostorih enote za intenzivno terapijo oddelka za perioperativno medicino.

Bolniki s koronavirusno boleznijo so nameščeni v prostorih stare stavbe ginekološko-porodniškega oddelka, bolniki, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, pa so v prostorih enote za intenzivno terapijo oddelka za perioperativno medicino.

Kot so sporočili iz bolnišnice, je v sivi coni devet oseb s sumom na okužbo, sivo in rdečo cono so vzpostavili tudi na otroškem oddelku.

Obiski v bolnišnici so prepovedani, razen na otroškem oddelku, kjer je dovoljen obisk ene zdrave osebe za največ 15 minut na dan. Izjema je tudi na ginekološko-porodniškem oddelku, in to za partnerje pri porodu. Pri umirajočih pa je obisk možen po dogovoru z zdravnikom.

V bolnišnici so tudi zmanjšali obseg dejavnosti nekaterih, predvsem internističnih specialističnih ambulant, razvojne ambulante in fizioterapije. Prav tako ne opravljajo več nenujnih koronarografij. Od novembra bomo obravnavali le bolnike, napotene pod stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro.

Bolniki, ki so do konca oktobra naročeni na ambulantne preglede, bodo storitev lahko opravili. Obveščali jih bodo le ob odpovedi pregleda. Vse, ki na pregled ne morejo, pa prosijo, naj jim to čim prej sporočijo.

V bolnišnici je devet zaposlenih s pozitivnim izidom testa na novi koronavirus. Po besedah vodstva bolnišnice poskušajo prostorsko stisko obvladovati, težje pa bodo zagotavljali zdravstveno osebje. Zato vse zunanje zdravstvene delavce, ki so se pripravljeni vključiti v delo v bolnišnici, pozivajo, naj se jim pridružijo.