Če govorimo o uporabi troslojnih kirurških mask, stroka določa, naj jih menjamo na dve uri. Maske se namreč premočijo in po določenem času ne nudijo več zaščite, torej jih je treba nadomestiti z novimi. Zelo pomembno je, da jih na obrazu nosimo na pravilen način, čez nos in usta. Pomembno pa je tudi, da ko po uporabi masko odstranimo, to tudi zavržemo in iste ne uporabljamo več, pri čemer pri odstranitvi velja poseben protokol, da ne bi ogrozili svojega zdravja ali zdravja drugih.
20 evrov razlike med njimi
Maske za zaščito dihal, ki so narejene iz vlaknovin, so namenjene zaščiti uporabnika pred vdihovanjem aerosola iz okolice in obratno, da ščitijo okolico pred mikroorganizmi, prisotnimi v izdihanem zraku uporabnika zaščitne maske. Na trgu so na voljo maske različnih tipov; respiratorji FFP1, FFP2 in FFP3 oziroma N95 ter kirurške maske tipov 1, 2 in 2R, vsem pa je skupna oznaka CEE, s katero proizvajalec zagotavlja, da so izdelane v skladu s standardi.
V splošni uporabi se najpogosteje uporabljajo kirurške maske tipa 1, s tremi sloji. Če si ogledamo spletno ponudbo in ponudbo tovrstnih mask po specializiranih fizičnih trgovinah (lekarne in drogerije), ugotovimo, da njihova cena od ponudnika do ponudnika močno niha. Za škatlo, ki vsebuje 50 takih mask, bi v različnih trgovinah odšteli od najmanj 15 do okoli 38 evrov.
700 mask za …
Prav visoka cena marsikomu preprečuje, da bi maske uporabljal tako, kot zapoveduje zdravstvena stroka: menjavanje s frekventnostjo na dve uri oziroma tako, da ko si masko enkrat odstranimo (na primer ob zapuščanju trgovine), jo tudi zavržemo, in ko jo znova potrebujemo, uporabimo novo. Ob upoštevanju tega smo ugotovili, da bi družina z mamo, očetom in dvema osnovnošolskima otrokoma na dan potrebovala 30 mask, kar na mesec – ob predpostavki, da jih čez vikend družina porabi pol manj – pomeni okoli 700 mask. Če upoštevamo povprečno ceno škatle s 50 zaščitnimi maskami, ki je 30 evrov, bi torej morali starši v mesecu dni iz družinskega proračuna za maske nameniti 432 evrov.