Koroški Slovenci sto let po plebiscitu

Slovenska manjšina v Avstriji – močnejša, a vse manj številna

A. K.
13. 8. 2020, 06.55
Deli članek:

Letos slovenske manjšine v Italiji, Avstriji in na Madžarskem obeležujejo 100 let od dogodkov, ki so ključno zaznamovali njihovo prihodnost, vse do danes.

Profimedia, TZ Klagenfurt
V Celovcu živi več tisoč Slovencev.

Na Madžarskem mineva stoletje od trianonske pogodbe, ki je razkosala nekdanje ogrske dežele, pri čemer je del slovenskega prebivalstva vendarle ostal v Porabju. V Italiji so nedavno obeležili okroglo obletnico požiga slovenskega narodnega doma v Trstu, na Koroškem pa je 10. oktobra 1920 potekal plebiscit. Ta dan, ko se je 59 odstotkov volilcev v tako imenovani coni A izreklo za Avstrijo napram Jugoslaviji, na avstrijskem Koroškem obeležujejo kot praznik, Slovenci pa se ga spominjajo bolj negativno, saj je plebiscitu sledilo obdobje porasta nemškega nacionalizma, ki sta mu sledila anšlus in druga svetovna vojna. Slovenci so z avstrijsko državno pogodbo iz leta 1955, katere sopodpisnica je bila Jugoslavija, vendarle vsaj na papirju prišli do manjšinskih pravic, boj za uveljavitev le-teh v praksi pa odtlej aktivno poteka.

Z namenom, da se čim bolje sliši glas ljudstva, Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) od začetka avgusta na svoji spletni strani nudi platformo za glasove civilne družbe. Eden od teh glasov je Aljaž Pestotnik Robič, ki je v imenu slovenskih študentskih klubov napisal oster komentar z naslovom »Mathiaschitz je fašistka«, s čimer se je obregnil ob nedavno izrečene besede županje Celovca Maria-Luise Mathiaschitz, ki si je privoščila izjavo, da »Celovec ni dvojezičen«, h kateri je sicer naknadno pripisala ironijo. Tako kot Robič svojemu pikremu naslovu.

NSKS, Simon Pasterk
Nedavna grafitarska akcija neznancev

STA
Valentin Inzko je predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev.

Predsednik NSKS Valentin Inzko nam je v odgovoru prek spletne pošte zapisal, da se županja za izrečeno poved verjetno ne bo opravičila, saj, kot pravi, Celovec formalno ni dvojezičen, je pa de facto. Inzko ima o županji iz vrst socialdemokratov sicer dobro mnenje, pri čemer je poudaril, da ne smemo pozabiti, da je na primer pred kratkim omogočila cestni napis umrlemu mlademu slovenskemu pesniku Fabjanu Hafnerju.

Robič se v komentarju med drugim sprašuje, kako to, da se slovenska manjšina ob stoletnici plebiscita – »ko naj bi se na Koroškem pelo in plesalo od medsebojnega razumevanja in solidarnosti« – sooča z izzivi, kot so odločitve občinskega sveta v Grabštajnu, kjer so svetniki zahtevali izbris kraja s seznama veljavnostnega območja dvojezičnega šolstva, češ da imajo otroci, ki se šolajo v slovenščini, slabše možnosti za kariero. Robič je opozoril tudi na malo morje facebook komentatorjev, ki so se s skrajno nacionalistično retoriko odzvali na akcijo študentov na Koroškem, potem ko so ti z javno manifestacijo opozarjali na še vedno neizpolnjene zaveze o pravicah manjšin.

Robič vendarle poudarja, da ni vse tako grozno, o čemer pričata nedavni zgodbi iz Sel in Šentjakoba, kjer so po dolgih letih pogajanj vendarle postavili dvojezične table. Inzko je zapisal, da se situacija koroških Slovencev stalno izboljšuje, a da je morda že prepozno, saj je manjšina po številu zelo nazadovala, je pa zato na kulturnem področju »velesila«.

NSKS
Boj za dvojezične table je še kako aktualen.

»Če si predstavljamo, da koroški Slovenci v prejšnjih letih v zvezi s plebiscitom nismo imeli vpliva na spominske prireditve, se je leta 2020 situacija korenito spremenila. Več kot polovica preko osemdesetih prireditev v spominskem letu je slovenskih ali dvojezičnih,« je ob tej priložnosti še zapisal Inzko. Na vprašanje o političnih zaveznikih v Avstriji in Sloveniji je predsednik NSKS izpostavil predvsem poslanko v dunajskem parlamentu Olgo Voglauer Zablatnik, kot tudi njena dva hrvaška poslanska kolega, v koroškem deželnem parlamentu pa je izpostavil vlogo poslanke Ane Blatnik. Kar se tiče sodelovanja z vlado, je namenil besede hvale ministrstvu za Slovence v zamejstvu in po svetu. A če se politično okolje za Slovence izboljšuje, jim statistika ne govori v prid. Pritiski asimilacije so v preteklem stoletju naredili svoje, tako da se uradno število Slovencev vztrajno znižuje – po zelo optimističnih ocenah naj bi jih bilo okoli 50 tisoč.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno