"Obračam se naprej k izzivom, ki jih na gospodarskem področju ne manjka," je po okoli 15-urni razpravi Počivalšek dejal v izjavi novinarjem in ocenil, da bo potrebnih veliko skupnih moči, da bodo izzivom kos.
Interpelacijo so podprli vsi poslanci iz vrst predlagateljev, z izjemo poslanca SAB Franca Kramarja, ki ga v DZ ni bilo, in poslanca SD Gregorja Židana, ki se je vzdržal. Židan je sicer iz vrst SMC med poslance SD prestopil potem, ko je bila interpelacija že vložena. Proti pa so glasovali vsi poslanci koalicije in SNS, pa tudi oba manjšinska poslanca. Da bi razrešitev ministra uspela, bi sklep o nezaupnici in razrešitvi Počivalška, ki je sledil razpravi o interpelaciji, moralo podpreti najmanj 46 poslank in poslancev.
V interpelaciji so opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB sicer ministru očitale nepregleden sistem naročanja, zavajanje z navedbami o zakonsko nedopustnih neposrednih poslih s tujimi podjetji ali državami. To je bil tudi alibi za nakupe dražjih ventilatorjev, je poudaril poslanec LMŠ Robert Pavšič, ki je ministru očital klientelistično ravnanje, vladi pa laganje o številu obstoječih ventilatorjev v državi.
Očitki
Prvopodpisani pod interpelacijo Robert Pavšič iz LMŠ ocenjuje, da so kljub neuspehu pri glasovanju dokazali, kar so želeli. Kot pravi, so uspešno pokazali na zavajanje pri številu ventilatorjev in na zavajanje pri pravni podlagi meddržavnih poslov.
Poslanec je Počivalšku dejal, da je morda manipuliral po nareku, a da je vseeno odgovoren. Ne prepriča jih, da je reševal življenja, morda pa je denarnice, je še dodal. Pavšič se je poglobil tudi v več konkretnih poslov z zaščitno opremo. Med drugim je Počivalšku očital, da je posredoval pri poslu z Geneplanetom za dobavo ventilatorjev, pri čemer je posumil, da bi lahko šlo za izbranega posrednika za ventilatorje, ki bi jih sicer država lahko kupila neposredno od dobavitelja oziroma z meddržavno pogodbo.
Večkrat je ministru očital tudi, da bodisi ni vedel, koliko ventilatorjev je v državi, bodisi je vlada namerno zavajala s številkami, da bi ustvarila videz izrednih razmer. Po podatkih LMŠ, ki je še med sejo dobila končne podatke od zdravstvenih zavodov, jih je bilo že 13. marca v državi 453, medtem ko je Počivalšek govoril o 168.
Odgovori
Počivalšek je že v uvodnem odgovoru na interpelacijo zavrnil očitke o neetičnem, klientelističnem in koruptivnem sodelovanju pri favoriziranju podjetij. Zagotovil je, da se niso vnaprej dogovorili za posle, stran od oči javnosti in si kriznih razmer niso izmislili.
Zagotovil je, da so vsi sodelujoči pri nabavi zaščitne opreme delali po najboljših močeh. Obtožbe so bile po njegovih trditvah neresnične, pretirane in zlonamerne. Tistim, ki iščejo njegove prstne odtise pri poslih z državo ali so iskali koruptivne in za državo škodljive dogovore, pa je sporočil, da izgubljajo čas.
V sklepnem nastopu je minister še dodal, da je šlo za najzahtevnejše nabave v zgodovini samostojne Slovenije, za katere so izbrali verjetno edini možen način. Neposredni nakupi bi bili tvegano početje, enostavnih poti do mask in ventilatorjev pa v takratnih razmerah ni bilo. Glede števila ventilatorjev, primernih za zdravljenje covida-19, na začetku epidemije pa je povedal, da je podatek dobil od ministra za zdravje.
Napadom ...
Seja DZ je sicer v 15 urah postregla z vsebinsko bolj ali manj znanimi očitki opozicijskih predlagateljev in protiargumenti koalicijskih poslancev. Eden drugega niso prepričali.
Pri očitkih o negospodarnem ravnanju so opozicijski poslanci z izjemo SNS vztrajali tudi v predstavitvah stališč in v poslanski razpravi. Z vzpostavitvijo nepreglednega modela izbire posredniških podjetij se je izbrancem omogočilo vojno dobičkarstvo, je menil Brane Golubović iz LMŠ.
Po besedah Mihe Kordiša iz Levice so bile cilj nabav opreme provizije, sume o koruptivnem ravnanju in sodelovanje vplivnežev pa je omenil tudi Marko Bandelli iz SAB.
Bojana Muršič iz SD se je spraševala, zakaj Slovenija, ki ima dobre odnose s Kitajsko, ni izkoristila stikov s prijateljsko državo.
Prvak SNS Zmago Jelinčič pa je interpelacijo označil za sramotno in ocenil, da ji je botrovala bolečina po izgubi oblasti.
... sledil aplavz
Počivalšek je spomnil, da je bila seja dolga in naporna, "a tako je vedno, ko je televizijski prenos".
Koalicijski poslanci so tako uvodni kot končni odgovor Počivalška pospremili z aplavzom, tudi v predstavitvi stališč poslanskih skupin pa so ocenili, da je interpelacija neupravičena in neutemeljena ter gre za politični boj proti ministru in vladi.
V razpravi je Bojan Podkrajšek iz SDS je ocenil, da je Počivalšek ravnal preudarno in v korist državljank in državljanov. Da je bila nabava zaščitne opreme transparentna, je prepričan tudi njegov poslanski kolega Dejan Kaloh. Kot je ocenil, je namen opozicije poskus destabilizacije vlade, a bo zgolj pri poskusu tudi ostalo.
Mojca Žnidarič iz SMC je prav tako ocenila, da pri razpravi ni šlo za maske, za ventilatorje in za zdravje, pač pa za to, da ena politična opcija skuša zrušiti drugo.
Po mnenju poslanca NSi Jožefa Horvata je bil vzrok za interpelacijo v tem, da se je Šarec po odstopu konec januarja uštel in mora zdaj obračunati s svojim bivšim potencialnim partnerjem.
Po mnenju Franca Jurše iz DeSUS pa je bilo interpelacija zgolj farsa in predstava, s katero so predlagatelji želeli spodkopati prizadevanja celotne vladne ekipe pri soočanju z epidemijo.
Interpelacija Počivalška je prva interpelacija ministra vlade Janeza Janše, ki je mandat nastopila pred tremi meseci. Je pa v parlamentarni postopek že vložena tudi interpelacija ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa.