Spomnimo, tržaški Primorski dnevnik je pred dvema dnevoma v članku z naslovom "Stoj, sit down, nato z orožjem meril v glavo" poročal o incidentu v občini Hrpelje - Kozina blizu meje z Italijo. Pred dnevi naj bi neimenovanega 32-letnega sprehajalca, sicer državljana Italije in Slovenije z začasnim prebivališčem v Sloveniji, v gozdu nad Glinščico ustavila moška v vojaški opremi. Pred enim je moral poklekniti, nakar je ta v njegovo glavo nameril puško. Tako je za časnik opisal 32-letnik, ki zatrjuje, da je šlo za vojaka Slovenske vojske in ne "člana kake varde." Osebka v uniformah naj bi mu pojasnila, da na območju iščeta morebitne migrante. Ko sta ugotovila, da 32-letnik govori slovensko, sta se mu upravičila in ga izpustila.
Ni bil pripadnik Slovenske vojske, pravijo
Na poročanje o incidentu so se zdaj odzvali v Slovenski vojski. Pojasnjujejo, da vse "indice, ki kažejo na morebitne nepravilnosti pri izvajanju dodeljenih nalog," obravnavajo z "vso resnostjo." Od tržaškega časnika so izvedeli, da naj bi se incident zgodil 8. maja dopoldne, a zatrjujejo, da po do zdaj zbranih informacijah takrat na tej lokaciji v bližini vasi Mihele ni bilo nobenega pripadnika Slovenske vojske.
"V silah Slovenske vojske smo izvedli preverjanje operativnih dnevnikov dne 8. 5. 2020 pri podpori Policiji pri varovanju državne meje. Prav tako smo preverili podatke tudi pri Policiji in na podlagi tega ugotovili, da v omenjenem območju ni bilo izvedenih nalog Slovenske vojske v podporo policiji pri varovanju državne meje. Informacije za dan 8. 5. 2020 je potrdila tudi Policija," so zapisali v izjavi za javnost. Kdo, če sploh kdo, je tistega dne s puško na rami in oblečen v vojaško uniformo lomastil po slovenskih gozdovih in iskal migrante tako zaenkrat ostaja skrivnost.
V sporočilu so spomnili še na naloge, ki jih izvajajo na meji:
"Na podlagi sklepa Vlade RS Slovenska vojska neprekinjeno podpira Ministrstvo za notranje zadeve pri reševanju situacije, povezane z nezakonitimi migracijami od oktobra 2015, od februarja 2016 pa podpira Policijo tudi pri varovanju državne meje.
Slovenska vojska dnevno v podporo Policiji pri preprečevanju nezakonitih migracij nameni zmogljivost v velikosti dveh pehotnih čet in posadko helikopterja Bell 206. Do danes je Slovenska vojska pripadnike na te naloge napotila 110.000-krat. Pri delovanju v podporo Policiji pri širšem varovanju državne meje pripadnice in pripadniki SV upoštevajo vse nacionalne predpise, združene v tako imenovana pravila delovanja, s katerimi je seznanjen sleherni pripadnik SV na tovrstni nalogi.
Naloge vezane na Pomoč policiji pri širšem varovanju državne meje pripadniki SV izvajajo:
- na način, da v mešanih patruljah (skupaj s policistom) nudijo asistenco policistu v smislu varovanja postopka, ki ga policist izvaja. Policist izvaja vse postopke z osebami ter daje in odreja zavezujoča navodila. Vojakova naloga je, da varuje sebe in policista med izvajanjem policijskih opravil.
- pripadniki SV izvajajo naloge pomoči policiji pri širšem varovanju državne meje tudi s stacionarnimi in premičnimi opazovalnicami, na katerih pa nalogo izvajajo sami (brez neposredne prisotnosti policista, vendar še vedno pod njihovim vodstvom, saj jim le-ti odrejajo čas in lokacijo opazovanja, stalna pa je tudi koordinacija med njimi preko sredstev zvez). Pri izvajanju nalog, kjer ni neposredne prisotnosti policista, vojaki izvajajo nalogo na način, da obveščajo policijo o zaznanih morebitnih kršitvah vezanih na ilegalne prehode čez državno mejo, nimajo pa pristojnosti zadrževanja oseb.
Na nalogo v pomoč policiji pri širšem varovanju državne meje so lahko napoteni samo pripadniki Slovenske vojske, ki imajo opravljeno posebno usposabljanje za tovrstne naloge."
Domnevni incident je danes komentiral tudi minister za obrambo Matej Tonin, ki je poudaril, da je v interesu vseh, da se dogodek razčisti. Tonin sicer dopušča tudi možnost, da gre za lažno novico.