Rdeči križ Slovenije že več kot 60 let skrbi, da lahko otroci en teden šolskih počitnic preživijo na morju. »Trenutno še ne vemo, kakšni ukrepi bodo obveljali za preživljanje počitnic, želimo pa, da izpeljemo načrtovana letovanja in otrokom tudi letos omogočimo kakovostno preživljanje prostega časa, sproščeno uživanje v svojem otroštvu, doseganje osebnih zmag. Mnogi osebno zmago doživijo, ko se na počitniškem plavalnem tečaju naučijo plavati.« Z enako negotovostjo se srečujejo v ZPMS: »Še vedno ne vemo, kako bo z dopusti in počitnicami, tako pri nas kot v tujini. Če bo država dovolila, da letovanja organiziramo doma in na Hrvaškem (kjer imamo počitniške domove), bomo na letovanje peljali čim več otrok. To je naš cilj vsako leto.«
Na pomoč bi lahko priskočili hotelirji
Medtem ko Rdeči križ Slovenije razpolaga z Mladinskim zdraviliščem in letoviščem RKS Debeli rtič, ima ZPMS skupno kar 15 domov na hrvaški in slovenski obali pa tudi v ostalih krajih Slovenije oziroma skupno 2500 postelj. »Če bo letovanje omejeno na Slovenijo, bomo rešitve za tiste, ki bi morali letovati na Hrvaškem, iskali pozneje. Ostajamo optimistični, da letovanja bodo, saj bodo za mnoge letos še kako potrebna. Če letovanja na Hrvaškem ne bodo možna, razmišljamo o premestitvi na lokacije v Sloveniji. Morda bi nam lahko priskočili na pomoč slovenski hoteli, ki že zdaj ocenjujejo, da ne bodo zasedeni. Bomo videli. Vse možnosti so odprte in razmišljamo o vseh.«
Za številne otroke denarja premalo
Zgolj ZPMS aktivno preživljanje počitnic na leto omogoča več kot 10.000 otrokom, Rdeči križ Slovenije pa okoli 3000 otrokom. »Zagotovo si želimo, da bi lahko na letovanje peljali vse otroke, ki si tega sicer ne morejo privoščiti, ali vsaj toliko kot lani – 11.838 otrok,« so dejali v ZPMS. Dodali so, da je v Sloveniji pred epidemijo 45.000 otrok živelo pod pragom revščine in da veliko družin ni imelo sredstev niti za osnovno preživetje, kaj šele za počitnice. »Stiska družin je ob epidemiji še večja. Na žalost želje po brezplačnih počitnicah presegajo naše zmožnosti,« so pojasnili v ZPMS. Da so potrebe večje od razpoložljivih sredstev, priznavajo tudi v Rdečem križu. »Čeprav bi se v naših letoviških kapacitetah v kakšnem terminu še našlo kakšno prosto mesto, zmanjka sredstev za kritje stroškov letovanja, zato ob tej priložnosti vabimo podjetja in posameznike, naj podprejo naša prizadevanja za letovanje otrok.« Če in ko bosta vlada in stroka podali zeleno luč, oboji organizatorji letovanj obljubljajo, da bodo spoštovali predpisane ukrepe, ob tem pa v Rdečem križu Slovenije poudarjajo, da sta bili skrb za zdravje in pravilna higiena rok vedno pomemben del letovanj (že pred epidemijo). Kdaj bo torej proti morju odpotoval prvi avtobus, še ni znano. Iz urada vlade za komuniciranje so le odgovorili: »Informacij o trajanju posameznih ukrepov ne moremo podati, saj ne poznamo nadaljnjega razvoja epidemije bolezni covid-19 v Sloveniji. Ukrepi se bodo blažili oziroma umikali glede na epidemiološko situacijo v državi.«