Najbolj se boji kresovanj

Milan Krek: En sam prvomajski žur lahko pripelje do katastrofe

S.R./STA
25. 4. 2020, 18.49
Posodobljeno: 25. 4. 2020, 19.20
Deli članek:

Milan Krek, ki ga je svet Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) danes izbral za novega direktorja, je danes spregovoril o svojem pogledu na trenutno stanje epidemije novega koronavirusa v Sloveniji. Krek je kritičen tudi do politike, ki da bi se morala v teh kriznih časih poenotiti v skupnemu cilju preprečiti veliko škodo zaradi koronavirusa.

STA
Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, kako nevarne so lahko posledice dolgoročnejše izpostavljenosti človeka delcem PM10.

Pristojni so včeraj potrdili 15 novih okužb s covidom-19, kar je enkrat več kot v četrtek. Milan Krek z NIJZ opozarja, da poskok kaže na to, da ljudje pred veliko nočjo niso upoštevali omejitev. Krek je opozoril, da če ljudje ne bodo več spoštovali omejitev, bomo to čez 14 dni spet videli v podatkih o številu okuženih. Tako kot se na petkovih podatkih vidi, kaj se je dogajalo pred 14 dnevi, ob veliki noči. 

"Najbolj se bojim kresovanj. En sam prvomajski žur lahko pripelje do katastrofe. Dovolj je, da tja pride en okuženi z novim koronavirusom, pa bo bomo v roku 14 dni imeli po 50 novo okuženih dnevno," je izpostavil. Kresovanja sicer niti niso dovoljena, za kaj takega bi morala vlada umakniti ali spremeniti Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin. 

Postopno sproščanje je nujno

V zadnjih dneh se množi nezadovoljstvo v javnosti, ker vlada vztraja pri mnogih omejitvah, zelo veliko kritik je na račun tega, da je še naprej prepovedano prehajanje med občinami. Tudi Krek vztraja, da so prepovedi javnega druženja in gibanja med občinami nujne. 

Kot je pojasnil, je postopno sproščanje ukrepov nujno, da lahko stroka oceni učinek, ki ga ima sprostitev posameznega ukrepa na zdravstveno sliko v državi. "Vpliv sprostitve nekega omejevalnega ukrepa ne sme iti čez kapaciteto zdravstva. Sproščati moramo tako, da zdravstva ne preobremenimo," je pojasnil Krek. "Če želimo, da gre epidemija navzdol, moramo priti pod tako število na novo okuženih, ki bo manjše od enega odstotka vseh okuženih. Nekaj dni nam je to že uspelo, a danes smo spet nad tem odstotkom. Ljudje narobe razumejo," je opozoril. 

"Ob relativno nizkem številu novih primerov okužbe s covidom-19 na dan bi potrebovali okoli 40 bolniških postelj in 10 intenzivnih postelj dnevno za te bolnike. Če pa se te številke dvignejo, bomo z bolniki z novim koronavirusom zasedli tudi postelje kirurgije in ostalih strok," je pojasnil Krek in opomnil, da je treba spet zagnati ostale zdravstvene programe. Kot se bo to zgodilo, pa bo v zdravstvu tudi manj kadra za delo s covid-19 bolniki. 

Za Dnevnik na TV Slovenija je nato poudaril, da Slovenija leži v neposredni bližini evropskega Wuhana, v Lombardiji imajo namreč kar približno 13.000 mrtvih. Tudi v Trstu je po besedah Kreka kar 7-krat več okuženih kot v Sloveniji. Virus bo ostal med nami, pravi, zato je pomembno, da se ljudje držijo pravil in spremenijo svoje obnašanje, in to ne samo za ta kratek čas. Ko bomo dosegli dober nivo in bodo sosednje države manj obremenjene, se bodo zadeve tudi nekoliko sprostile. Nočemo izničiti vsega, kar smo do zdaj naredili, pravi Krek. 

Kam se bodo odpravili tujci?

Po njegovem prepričanju bo nizko število novih okuženih vplivalo tudi na turizem. Orisal je, da če bo Slovenija imela le po pet novih primerov okužbe na dan, bo to za turizem velika spodbuda, saj se bodo tudi tujci v trenutnih časih raje odločili za državo z zelo nizkim številom okužb. 

Zato bodo morali ljudje sprejeti samozaščitno obnašanje, je opozoril Krek. "Ljudje morajo sprejeti umivanje in razkuževanje rok, nošenje maske v javnosti ter pozdravljanje brez rokovanja. Le če bomo vsi spoštovali zapovedana pravila, bo epidemija ostala obvladljiva. Na tak način bomo v petih letih prekužili celotno prebivalstvo in imeli relativno malo mrtvih," je pojasnil. 

Kritičen je bil do dela politike. Kot je pojasnil, pričakuje, da bo slovenska politika postala zrela in dojela, da zdaj ni čas za igrice. "Zdaj je treba delati za skupno dobro," je še opozoril. 

Krek je danes svet Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) izbral za novega direktorja. Soglasje k njegovemu imenovanju mora dati še vlada. Krek je poudaril, da dokler ne bo potrjen, ni smiselno razpravljati o njegovi viziji vodenja NIJZ.