Leto dni mandata

Prva manjšinska vlada prvo leto dela zaključuje z visoko podporo

STA
13. 9. 2019, 07.26
Posodobljeno: 13. 9. 2019, 07.35
Deli članek:

Za vlado Marjana Šarca je prvo leto mandata. Ministrska ekipa, ki je bila potrjena 13. septembra lani, je sicer danes nekoliko spremenjena, saj se je četrtina ministrov že zamenjala. Kljub temu pa prva manjšinska vlada v zgodovini Slovenije leto končuje z razmeroma visoko podporo javnosti, pet strank koalicije pa za zdaj še ima podporo Levice.

Bobo
Predsednik vlade Marjan Šarec.

Se pa večji preizkus za koalicijsko sodelovanje z Levico napoveduje že ob sprejemanju proračunov za prihodnji dve leti, saj je Levica vladi zagrozila, da v primeru neuresničitve zavez iz sporazuma o sodelovanju proračuna ne bo podprla.

Predvsem bo očitno odločilno, kaj se bodo uspeli dogovoriti glede prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno. V koaliciji si namreč želijo več časa za pripravo zakona, Levica pa kot pogoj za podporo proračunu zahteva, da zakon uskladijo in vložijo v parlamentarni postopek do konca meseca. Šarec bo tako 46 glasov, ki jih za proračunske dokumente želijo tudi za primer veta DS, morda moral iskati še v drugih opozicijskih strankah. Kot je dejal v sredinem pogovoru za Radio Slovenija, sicer še vedno računa na izvajanje sporazuma z Levico in sodelovanje z njimi. O morebitni vezavi zaupnice na proračunske dokumente pa se še ni odločil.

Podporo bo koalicija potrebovala tudi pri ključnih reformnih ukrepih, h katerim se je zavezala v koalicijskem sporazumu, a jih v prvem letu še ni dala na mizo. Tudi na vladi se zavedajo, da je izzivov veliko. Kot so zapisali v sporočilu ob prvem letu mandata, zgolj v letu dni ni mogoče odpraviti vseh preteklih napak in pomanjkljivosti v sistemu ter narediti velikega napredka na vseh področjih naenkrat. Zato gredo korak za korakom, premišljeno uvajajo novosti in ob tem pozorno spremljajo spreminjajoče se razmere v mednarodnem okolju.

Ker je gospodarstvo trenutno v dobri kondiciji in na morebitno poslabšanje razmer bistveno bolje pripravljeno kot pred desetletjem, pa lahko, kot so zapisali, v drugo leto mandata zakorakajo smelo in odločno zagrizejo v težko pričakovane strukturne reforme: pokojninski sistem, zdravstveni sistem in optimiziranje davčne zakonodaje.