Tulsi občudujem že nekaj let in toliko časa jo tudi vzgajam od semena do semena. Če človek malo pobrska po knjigah in spletu, naleti na veliko zmedo podatkov.
Površni avtorji so jo zamešali z grško drobnocvetno baziliko, ker pač v Grčiji baziliki rečejo, da je sveta, nekateri so ji pripisali lastnosti tajske bazilike, v neki knjigi pa jo celo pod napačnim latinskim imenom opisujejo kot našo domačo baziliko … Tako kot mi ima vsaka rastlina svoje ime in priimek in pri rastlinah iz iste družine ali rodu so lahko lastnosti in vsebnost učinkovin zelo različne.
Seveda bazilike tulsi poznamo več vrst, vendar izven Azije zaideta le dve in od teh dveh se v Evropi in Ameriki uporablja le Ocimum sanctum zelenolistna Rama Tulsi. Druga, rdečkastolistna Krishna Tulsi, se skoraj ne uporablja oziroma sadik niti ni mogoče dobiti, vse druge vrste pa ostajajo v indijski divjini.
To ajurvedsko rastlino – simbol hindujcev, kraljico zelišč – neprimerljivo (to pomeni njeno ime) že tisočletja v svoji praksi kot izjemno zdravilno rastlino pri nešteto boleznih uporabljajo ajurvedski zdravniki (zdravniki z več kot desetletnim šolanjem in ne zdravilci, kot pri nas). Iz nje so pripravljali eliksir življenja proti prehladom, glavobolom, vnetjem, srčnim obolenjem, stresu, zastrupitvam in malariji. Okoli Tadž Mahala raste in pomaga ohranjati belo marmornato fasado, saj je zrak neznosno onesnažen in tudi pri tem problemu lahko pomaga, saj čisti zrak. Pred vrati domov jo imajo v posodah, da odganja nekoristne žužke. Uporabljajo jo za številne duhovne in verske namene. V indijski mitologiji pa je simbol ene najpomembnejših boginj – Lakšmi – Višnujeve žene.
Da bi rastlino izkoristili v njeni polnosti, jo uporabimo kot čaj, sirup ali hrano, v izvlečkih nikakor ne, saj si njene sestavine med seboj zelo pomagajo in delujejo sinergično, kar pa se v izoliranih substancah izgubi. Narava je že vedela, zakaj jo je tako bogato obdarila in v kakšni kombinaciji ji je tega nasula. Njeno čudovito sestavo je prepoznala tudi farmakologija, ki je že skoraj čudežno delovanje dokazala tudi z raziskavami. Prav zato je v prodaji že skoraj povsod po svetu. Tudi pri nas se dobi v raznih pripravkih, sadik pa žal še ni veliko na voljo.
Bi si pa zagotovo zaslužila prostor na vsakem slovenskem vrtu, saj gojenje ni nič posebnega. Pravzaprav raste še bolje in je bolj odporna kot italijanska sorta, ki smo jo posvojili in jo dajemo v paradižnikovo solato. Izjemno drobno seme dolgo časa klije na toplem, rastlino prestavimo na vrt šele v drugi polovici maja, ko se temperature dvignejo nad deset stopinj Celzija. Takoj želi delati cvetove, a jih posmukamo in s tem zagotovimo lepšo grmičasto rast.
Namesto da bi jo prepogosto zalivali, jo raje pobožamo in ji povemo, da jo res potrebujemo, ker nas boli glava in so hormoni v razsulu, pa ščitnica morda ne dela, kot bi morala. Skratka, potožimo ji o težavah, za katere bo iz zemlje, zraka in sonca potegnila učinkovine, ki nam jih bodo olajšale. Za zdravje rastline je priporočljivo uporabiti bakreno vodo z namakom bakrene spirale v vodo za pol ure. Voda na ta način pridobi antibakterijski učinek, rastline pa baker, ki ga zemlji pogosto primanjkuje. Če jo pravilno režemo ob kolenčkih in ne puščamo praznih štrcljev pri rezi, si lahko zagotovimo pet- do šestkratno žetev. Na koncu sezone pustimo nekaj vejic, da zacvetijo, in si tako zagotovimo seme za naslednje leto.
Morda bi kak nejevernež dejal, da je moja tulsi po učinkovinah slabša kot tista, ki je rasla v svoji izvorni domovini. A iz izkušenj lahko rečem, da imam stotero razlogov, zaradi katerih lahko trdim, da ima tudi v Sloveniji gojeno zelišče izjemne dobrobiti za naše ljudstvo. Sama ga vzgajam z ljubeznijo in jo oskrbujem s silno previdnostjo, kot si jo ta posebna rožica tudi zasluži. Tako so moji čaji res pravi eliksir zdravja in uvožene vrečke, ki pripotujejo na tisoče kilometrov po tovornih ladjah, jim ne morejo konkurirati prav v ničemer.
Če še vedno razmišljate, ali bi jo posadili na svoj vrt, vas bo zagotovo prepričala njena široka uporaba. Poglejmo, kako si z njo pomagamo.
Uporablja se kot antioksidant, proti bakterijam in glivicam, virusom, deluje protivnetno, je aromatični digestiv, analgetik, nevroprotektor, deluje protistresno in sproščujoče. Zmanjšuje bolečine v sklepih, artritične težave in bolečine pri fibromialgiji. Preprečuje povečanje telesne teže pri diabetikih ali tistih, ki jim ščitnica ne deluje dobro. Znanost preverja njeno delovanje tudi pri rakavih bolnikih, ki jih obsevajo, in ugotavlja, da sveta bazilika izničuje škodljivo delovanje radioaktivnega žarčenja ter zmanjšuje slabost in druge spremljajoče težave. Zaradi svojega protivnetnega in imunostimulirajočega učinka pomaga proti vročini, astmi, rinitisu, senenem nahodu in bolečinam. Varuje jetra, zato ustavlja metastaziranje pri kožnem, jetrnem, ustnem in pljučnem raku.
Ker redči kri, je potrebna pozornost pri sočasnem jemanju tablet za redčenje krvi. Poleg tega tudi pospeši krvni obtok, niža krvni tlak in uravnava raven holesterola. Vpliva na regulacijo sladkorja v krvi. Obetavno deluje tudi pri hipotirozi. Eterično olje v nosilnem – kokosovem olju, 3-odstotna raztopina, pomaga proti aknam.
Za današnji čas je tulsi zelo dobrodošel tudi pri utrujenosti nadledvičnih žlez. Telesu pomaga krotiti in uravnovešati stresne hormone, tako pa posredno poveča jasnost misli in pomaga k boljšemu pomnjenju. Ker znižuje nivo kortikosterona, na dolgi rok lahko zmanjšuje možnost nevrodegenerativnih obolenj možganov v starosti, uporabna pa je tudi pri otrocih z motnjami pozornosti – ADHD. Njeno eterično olje olajša prehod v meditativno stanje. Posebna pozornost velja pri uporabi med nosečnostjo – jaz jo odsvetujem, saj deluje proti zanositvi pri moškem in ženski.
Objavljeno v reviji Rože in Vrt/Zeleni Raj št. 7, 17. 6. 2019