Bolezen

Ministrica opozorila na resno grožnjo afriške prašičje kuge

J.P.
19. 12. 2018, 19.23
Posodobljeno: 19. 12. 2018, 19.23
Deli članek:

Afriška prašičja kuga predstavlja resno grožnjo, pred velikim izzivom pa ni le prašičerejski sektor, temveč tudi upravljavci s populacijami divjih prašičev.

Profimedia
Usklajevanje in sodelovanje med kmetijskim in okoljskim sektorjem je ključno za učinkovito nadzorovanje in preprečevanje širjenja APK.

Ministrica Aleksandra Pivec se je na povabilo evropskega komisarja za varno hrano Vytenisa Andriukaitisa udeležila ministrske konference na temo afriške prašičje kuge (APK).

Razpravljali so o izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni ter ustreznih ukrepih za zmanjšanje populacije divjih prašičev.

STA
Aleksandra Pivec

V Sloveniji je ni

Po ministričinih besedah pred velikimi izzivi ni le prašičerejski sektor, temveč tudi vsi, ki so upravljalci s populacijami divjih prašičev v Evropi. Kot je izpostavila, je Slovenija zaenkrat še vedno država, prosta afriške prašičje kuge. »Že v letu 2014 smo z vso resnostjo in zaskrbljenostjo pristopili k izvajanju ukrepov, za zmanjševanje tveganja za vnos in širjenje bolezni. Na vnos in širjenje bolezni po naravni poti se lahko učinkovito pripravimo – se pravi na naravno širjene z divjimi prašiči, na prenos bolezni na velike razdalje, kjer je ključni človeški faktor pa zelo težko.«

Ključno sodelovanje

Kot so ugotavljali na konferenci, je okrepljeno usklajevanje in sodelovanje med kmetijskim in okoljskim sektorjem ključno za učinkovito nadzorovanje in preprečevanje širjenja APK. Prav tako je nujna dolgoročna strategija upravljanja populacije divjega prašiča, ki določa posebne ukrepe in skupne programe sodelovanja med kmetijstvom in okoljskim sektorjem, ki pa mora biti prilagojena specifikam posamezne države članice.