V Zakonu o vinu so navedene obveznosti, ki jih imajo vinogradniki in vinarji.
1. Vpis v register pridelovalcev grozdja in vina
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva vse vinogradnike in vinarje, ki:
- nimajo v register vpisanih vseh svojih vinogradov ali
- niso prijavili pridelka letnika 2018 ali
- niso prijavili zalog za leto 2017,
da to obvezo čimprej izpolnijo tako, da se zglasijo na najbližji upravni enoti in oddajo ustrezno prijavo.
V register so se dolžni vpisati vsi, ki obdelujejo 0,05 hektara ali več vinogradov; tisti, ki obdelujejo manjšo površino, pa le, če pridelek tržijo. V register se lahko vpišejo na upravni enoti.
2. Prijava pridelka grozdja in vina
Pridelek grozdja, mošta in vina so dolžni prijaviti vsi vinogradniki in vinarji, ki obdelujejo vsaj 0,1 hektara vinogradov in tudi tisti, ki obdelujejo manjšo površino, če pridelke tržijo. Prijavo pridelka lahko na upravni enoti izvedejo do 20. novembra po trgatvi.
Pridelovalcem, ki celoten pridelek grozdja oddajo kleti oziroma zadrugi, ni potrebno prijaviti pridelka grozdja na upravni enoti, če to obvezo v njihovem imenu opravi klet oziroma zadruga. Če oddajo le del pridelka, so sami dolžni prijaviti preostali del pridelka. Zavezanci za prijavo pridelka grozdja so tudi tisti pridelovalci, ki prodajo grozdje končnemu porabniku ali v tujino.
3. Prijava zalog vina
Pridelovalci, ki so dolžni prijaviti pridelek grozdja in vina, morajo na upravni enoti vsako leto do 7. septembra prijaviti zaloge vina, ki so jih imeli v kleti na 31. julij istega leta.