KAKO NEVARNO

Vaše zdravje varuje le plast vodnega kamna

Eva Milošič / Štajerski tednik
2. 9. 2018, 20.00
Deli članek:

Na ptujskem vodovodnem sistemu je še vedno 5,15 % ali 59 od skupno 1144 kilometrov cevovodov v azbestno-cementni izvedbi. Ali je to razlog za skrb?

Arhiv Novice Svet24
Predvideno je, da se bo projekt financiral s pomočjo državnih in evropskih sredstev, a še niso zagotovljena.

V Sloveniji sta proizvodnja in prodaja azbestnih izdelkov že od leta 1996 z zakonom prepovedani, so pa številni materiali in izdelki, ki vsebujejo azbest, še vedno v uporabi. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pojasnili: »Azbestna vlakna, ki pridejo v pljuča, povzročajo vnetje in brazgotinjenje pljuč in poprsnice. Azbest povzroča tudi raka pljuč ter raka poprsnice in potrebušnice, raka grla in jajčnikov, povezujejo ga tudi z rakom žrela, želodca in danke.« Opozorili so, da med izpostavljenostjo azbestnim vlaknom in boleznijo običajno mine zelo dolgo, od 10 do 40 let in več.

Azbestna vlakna povzročajo vnetje in brazgotinjenje pljuč in poprsnice.

Zdravju škodljivo?

Doktorica medicine Majda Pohar z NIJZ je pojasnila, da so nepoškodovane azbestno-cementne vodovodne cevi na notranji strani običajno obložene s plastjo vodnega kamna, kar sproščanje vlaken v pitno vodo preprečuje: »Nevarnost se pojavi tam, kjer so cevi poškodovane, pokajo, se lomijo. Ob tem se lahko azbestna vlakna močneje izpirajo v vodo.« Poudarila je, da jasnih dokazov, da bi prek pitne vode zaužita azbestna vlakna povzročala škodljive lokalne ali sistemske učinke na zdravje, za zdaj nimamo: »To je še vedno predmet raziskav in polemik, dokončnega odgovora še ni. Ker pa so azbestna vlakna toksična in dokazano rakotvorna, je vsaka prisotnost škodljiva. Zato je treba vsakršno izpostavljenost azbestu zmanjšati na najmanjšo možno mero.«

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Največ okvar na PVC-ceveh

Vodja področja storitev in dejavnosti gradenj v Komunalnem podjetju Ptuj Rado Vek je razložil, da so azbestno-cementni cevovodi eni prvih cevovodov v ptujskem vodovodnem sistemu, zato so stari in precej dotrajani: »Treba bi jih bilo zamenjati tudi iz tega razloga, predvsem pa je razlog za zamenjavo material, iz katerega so izvedeni.«

Povedal je, da so na ptujskem vodovodnem sistemu doslej že zamenjali približno polovico azbestno-cementnih cevi: »Zamenjane so bile v občinah Gorišnica (v naselju Muretinci), Hajdina (Hajdoše, Slovenja vas, Skorba), Kidričevo (Apače, Župečja vas), Majšperk (Majšperk, Ptujska Gora), Markovci (Stojnci), Podlehnik (ob trasi novega avtocestnega odseka Draženci–Gruškovje), Ptuj (Spuhlja, na Ptuju pa Krambergerjeva pot, Lackova ulica, Ormoška cesta, Potrčeva cesta, del Vičave, Volkmerjeva cesta, Zagrebška cesta), Starše (Zlatoličje) in Videm (Pobrežje in Tržec).«

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem