ŠKANDALOZNO

Nad podpredsednika SKEI so poslali zasebnega detektiva

Luka Tetičkovič / Novice Svet24
15. 7. 2018, 13.48
Posodobljeno: 15. 7. 2018, 13.56
Deli članek:

Zoper sindikalista Aleša Hogeta so sprožili postopek izredne odpovedi. Domnevne dokaze so zbrali s pomočjo zasebnega detektiva.

Osebni arhiv
Lidija Jerkič in Aleš Hoge

Med delovnim časom je pil kavo, delil propagandni material in dopustoval s svojo partnerico, so ugotovitve detektiva, ki jih je Aleš Hoge, podpredsednik Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI), sam posredoval v javnost.

Na podlagi teh ugotovitev je delodajalec Kovinoplastika Lož Hogetu očital več kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerje, ki da so bile storjene naklepno ali iz hude malomarnosti. Zaradi navedenega so zoper Hogeta sprožili postopek izredne odpovedi delovnega razmerja.

Osebni arhiv
Že odpuščeni Hoge je predvčerajšnjim le dobil možnost zagovora, vendar se s podjetjem ne namerava pogoditi.

Hoge očitke zanika. Vprašali smo ga, zakaj misli, da so nadenj poslali detektiva. »Zato, da se me odstrani,« je odločen. Delodajalčeve očitke razume kot pritisk na sindikalno dejavnost, pri čemer ga je podprla Lidija Jerkič, predsednica SKEI. »Očitane domnevne kršitve so načrten napad nanj, ker je zavzeto in dosledno opravljal delo predsednika sindikalne podružnice Kovinoplastike Lož,« so v podporo Hogetu zapisali pri SKEI.

Pravo ozadje za postopek zoper njega Hoge sicer vidi v tem, da sindikalisti opozarjajo na različne probleme, kot so selitev dela proizvodnje, prenehanje pogajanj o podjetniški kolektivni pogodbi in tožbe v zvezi z delovno dobo pri drugem delodajalcu. »Oni mene onemogočajo,« je še povzel sindikalist. Pojasnjuje, da je v Kovinoplastiki Lož zaposlen že 26 leto in da je ves čas delal enako »z redoljubnostjo in spoštovanjem pravil«. Nesoglasja z delodajalcem so se pojavila šele, ko je leta 2011 prevzel funkcijo predsednika sindikata, ki ga zdaj vodi že tretji mandat.

Razbijanje sindikatov z zasebnimi detektivi

Praksa pošiljanja zasebnih detektivov na predstavnike delavcev je v sodobnem času sicer milejša kot nekoč, a zato nič manj strašljiva. Predvsem čez lužo so veliki industrialci vse do sredine preteklega stoletja najemali detektivske agencije, agentje katerih so onemogočali stavke, varovali stavkokaze pred stavkajočimi in se nemalokrat fizično spopadli s sindikalisti. Najbolj razvpita med temi je bila detektivska agencija Pinkerton, katere dejavnost razbijanja sindikalnega gibanja je popisoval slovenski emigrant v ZDA Lojze Adamič.

»Ko izveš, da nekdo snema tebe in tvojo družino in pri tem še obremenjuje druge ljudi … Ta občutek je grozljiv in neopisljiv. En mesec mi je sledil, to je katastrofa,« nam je povedal slišno pretreseni Hoge, ki se zaradi tega očitno počuti ustrahovanega.

SKEI obvestil inšpekcijo in varuha

Predsednica SKEI Lidija Jerkič je sicer z dogajanjem v Kovinoplastiki Lož že seznanila pristojno inšpekcijo in varuhinjo človekovih pravic, saj razvoj dogodkov razume kot preprečevanje sindikalnega dela.

»Glede na to, da postopek (izredne odpovedi delovnega razmerja, op. p.) še vedno ni zaključen, ga vodstvo podjetja ne namerava komentirati,« so nam iz podjetja sporočili prek zunanje agencije za odnose z javnostmi.