Predsednik Pahor ne skriva, da ima glede gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom vrsto vprašanj, a "če se že moram odločiti in kot aktiven državljan sprejeti odločitev, se bom tokrat potrudil razumeti tiste argumente vlade, ki jih nisem slišal tako prepričljivo, kot bi si jih želel, v upanju, da so to dobro premislili".
Hkrati je pozval ljudi, da se udeležijo referenduma in izkoristijo možnost, da izrazijo svoje stališče. "Vem, da je moj poziv morda lahko delikaten, saj je rezultat referenduma odvisen od kvoruma in bi kdo lahko razumel, da želi predsednik s pozivom spodbuditi čim več ljudi k udeležbi zato, da bi bil referendum veljaven, a na koncu vseh koncev si želimo, da bi bili referendumi v osnovi kredibilni," je poudaril. Obenem razume, da se lahko nasprotuje neki odločitvi tudi s tem, da se ne udeležiš referenduma, a po pogovoru s svojimi svetovalci meni, da "ima predsednik neko dolžnost, da zlasti zdaj, ko se je spremenila zakonodaja, pozove ljudi, da gredo volit in volijo po svoji vesti".
Obžaluje, da bo postopek enak
Pahorjevi svetovalci pripravljajo tudi vse potrebno za izpeljavo postopka razrešitve Alme Sedlar in objavo razpisa za novega namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Na vprašanje, ali si ga lahko obetamo že ta teden, je predsednik odvrnil, da bo "kolikor je mogoče hitro".
"Premišljevali smo o možnosti, da bi z razpisom počakali do volitev, a bi mi potem lahko kdo očital, da sem otežil delo komisije. Ta sicer lahko odloča v senatu dveh, pa vendarle, komisija ima po zakonu tri v senatu in moja dolžnost je, da čim prej izpeljem postopke," je pojasnil.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ob tem je obžaloval, da bo postopek imenovanja naslednice ali naslednika Sedlarjeve izpeljan na enak način kot doslej, saj predsednikovi predlogi vladi, da bi zakonodajo spremenili, niso bili upoštevani.
"Ta postopek je zgrešen, ker nalaga predsedniku, da lahko le sprejme ali zavrne izbor izbirne komisije. Mislim, da to ni prav. Če že imam odgovornost, da imenujem, potem naj bom svoboden v svojem premisleku," je ponovil svoje očitke zakonskim določbam in spomnil, da mu pri imenovanju v javnosti in politiki večkrat kritiziranega predsednika KPK Borisa Štefaneca izbirna komisija ni dala nobenega izbora, v drugo pa mu je ponudila zgolj Štefaneca. "Razlogov, da ga zavrnem, nisem imel," je spomnil.
Obenem pa je poudaril, da se o delu komisije ne izreka, ker je ta neodvisna. "Tudi parlament se je znašel v dilemi, ko je obravnaval njeno delo in se je dobro zavedal, da bodo ob morebitni razrešitvi komisije prišli hudi glasovi iz mednarodnih nevladnih organizacij in uradnih oblasti, da se je politika vpletla v neodvisnost komisije," je ocenil.
Tako bo Pahor postopek torej izpeljal že v času kampanje pred predsedniškimi volitvami, med katero bo kot kandidat v ospredje razprav poskušal postaviti teme, kot so povezovanje države in naroda navznoter, varnost države, prijateljske odnose z mednarodno skupnostjo ter evropsko držo Slovenije.
Novi izzivi
Po volitvah pa predsednika, ki bo izvoljen, po njegovih besedah čakajo izzivi, povezani z uveljavljanjem arbitražne odločbe o meji s Hrvaško, oblikovanjem nove vlade po parlamentarnih volitvah, s prihodnostjo EU in položajem Slovenije v njej, sam pa bi si želel tudi predlogov o posodobitvi varnostnega sistema.