Gurs: »Zaposleni je po strokovni plati in glede na količino opravljenega dela sicer eden vzornejših zaposlenih.«
Gorazda Korošca, nekdaj zaposlenega na Geodetski upravi Maribor, so zaradi njegove delovne vneme nadrejeni lani pohvalili pred celim kolektivom. A kaj ko so kriminalisti odkrili, da je motivacija za nadstandardne dosežke prihajala od strank v postopkih, ki jim je uradnik svoje storitve dodatno zaračunaval. Z reševanjem elaboratov je namreč odlašal toliko časa, dokler se stranka po nekajmesečnem zaostanku ni obrnila nanj s telefonskim klicem. Takrat naj bi ji povedal, da je z delom preobremenjen, da pa lahko strankino odločbo napiše popoldne, v svojem prostem času, vendar želi za svoj trud določen honorar. Ena izmed strank se z dodatno tarifo očitno ni strinjala in je zadevo prijavila policiji. Preiskovalci pa so kmalu našli še več strank, ki so morale plačati za uradnikov prosti čas, in kot že zapisano, je sledila kazenska ovadba.
Pet mesecev zaporne kazni
Sodišče ga je spoznalo za krivega prejemanja podkupnine s strani štirih strank, čeprav je preiskava pokazala, da je bilo takih primerov verjetno več. Okrožno sodišče v Murski Soboti ga je obsodilo na pet mesecev zaporne kazni in denarno kazen v višini 1250 evrov, sodbo pa je potrdilo tudi mariborsko višje sodišče. Gorazd Korošec je kazen sicer začel prestajati junija letos, a mu je omogočeno, da še vedno opravlja svoje delo na geodetski upravi, vsak konec tedna pa preživi v zaporu.
Še vedno višji svetovalec
V disciplinskem postopku je podkupljivega uradnika doletela najstrožja kazen. Odvzeli so mu 30 odstotkov plače, službo je obdržal.
Korošec je bil že leta 2015 iz Maribora premeščen v urad Geodetske uprave na Ptuju, uradno iz poslovnih razlogov. Kljub obsodbi na Geodetski upravi trdijo, da gre za zglednega, predvsem pa izredno učinkovitega delavca. Tako ima še vedno pooblastila za vodenje postopkov v upravnih zadevah, vodenje postopkov o izrednih pravnih sredstvih in za izdajanje potrdil. Njegovi nadrejeni v tem ne vidijo nič spornega, saj mu pooblastila ne omogočajo odločanja v upravnih postopkih, prav tako pa ne more spreminjati vrstnega reda reševanja odločb.
Odločati ne more
Kot pravijo na Ministrstvu za okolje in prostor, so zoper Korošca sprožili disciplinski postopek, v katerem so mu izrekli najvišjo mogočo sankcijo, zaradi česar bo določeno obdobje prejemal 30 odstotkov nižji osebni honorar. Vprašanje pa je, kako dejstvo, da ostaja zaposlen, vpliva na njegove sodelavce. Ne gre namreč pozabiti, da so medije o primeru obvestili ravno kolegi Gorazda Korošca, ki jih je šokiralo, da jim nadrejeni za zgled postavljajo nekoga, ki je dokazano izvajal nepoštene prakse.