Šola

Brezplačni učbeniki: Zgolj prelaganje odgovornosti?

žk
24. 5. 2017, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič zagotavlja, da staršem prvošolčkov za učbenike ne bo treba plačevati, odgovornost pa prelaga na šole.

H. M., arhiv DL
Ali je ministrstvo izdelalo sistem, ki je neizvedljiv? (simbolna slika)

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je leta 2015 sprejelo načrt menjave učbenikov iz učbeniškega sklada, saj je bil ta močno načet. Številni učbeniki so zastareli, s pretečenim rokom veljavnosti, veliko se jih je v letih, ko se sklad ni obnavljal, tudi uničilo. V preteklih dveh letih se je obnovil fond učbenikov za drugo in tretjo triado, zdaj je na vrsti prva triada. A veliko razburjenje predvsem med založniki so povzročili zneski, ki jih za to namenja ministrstvo. Ti naj bi bili namreč močno prenizki. Vrednost učbeniškega sklada je ocenjena na 12 milijonov evrov, država pa za obnovo namenja le devet milijonov. »Šole so del sklada obnovile že same, poleg tega pa se bodo spreminjali tudi učni načrti in bodo omenjena sredstva dovolj,« je bilo razbrati iz odgovorov ministrice Makovec Brenčičeve na včerajšnji tiskovni konferenci.

Nov način financiranja

Šole bodo po novem točkovnem sistemu za vsakega učenca prvega razreda prejele 30 evrov, za ostale pa po 16,50 evra in s tem denarjem razpolagale avtonomno. Tako naj bi bilo zagotovljeno, da staršem za prvi razred ne bi bilo treba nič plačevati. Ob tem je ministrica poudarila: »Šole morajo spoštovati veljavnost učbenikov in zagotoviti, da se v prvem razredu ustrezno kupijo gradiva. Ta učna gradiva so na trgu različno ovrednotena, založniki jih tudi zelo različno povezujejo, zato imajo tudi različne cene. Najdemo komplete od 30 do 120 evrov.«

Kako iz 30 narediti 120 evrov?

Kompleti za prvi razred torej stanejo med 30 in 120 evri, ministrstvo da 30 evrov, če se šole avtonomno odločijo, da bodo izbrale dražje komplete, in se s tem strinjajo tudi starši, pa bo za to očitno treba poiskati druge vire. Tako ureditev je nazorno komentiral Dušan Merc, ravnatelj Osnovne šole Prule: »To je tako kot doma, ko ti žena zvečer reče: 'Jaz sem za večerjo skuhala špagete, ti pa jej, kar hočeš.'« Merc je izpostavil še na eno napako v sistemu. Ministrica je namreč kot enega od razlogov za to, da bo za obnovo učbeniških skladov potrebnega manj denarja, navedla tudi prenovo učnih načrtov, Merc pa opozarja, da prenove učnih načrtov terjajo tudi zamenjavo vseh učbenikov, ki niso v skladu z njimi.

Jezni založniki

Založniki učbenikov, ki so zaradi novega sistema na ministrstvo naslovili tudi protestni pismo, so izračunali, da bo ob sedanjem financiranju zamenjava učbenikov v skladih mogoča v povprečju vsakih sedem let, kar je več, kot ob redni uporabi učna gradiva fizično zdržijo. Tovrstna praksa ministrstva oskrbo z učbeniki v Sloveniji še naprej potiska na zadnja mesta v Evropi, zaradi česar odločno protestirajo.