Začnimo s Cerarjevim pisnim pojasnilom. V njem premier navaja, da je kot predsednik stranke "pred dobrima dvema letoma predlagal v imenovanje svoja dva podpredsednika, ne samo zaradi njunih nedvomnih kompetenc, ampak tudi zaradi zaupanja med nami in istih političnih ciljev". "Ker so bili ti politični cilji blizu ljudem, so nam volivci na volitvah podelili zaupanje, da jih realiziramo," je dodal.
Obenem meni, da se v tem času cilji SMC niso spremenili, po javnem nasprotovanju Brgleza vladnemu predlogu novele zakona o tujcih, pa Cerar meni, da je prav, da Brglez sam oceni, kakšni so njegovi prihodnji politični cilji. Zato ga je pozval k razmisleku o njegovem delovanju v vlogi podpredsednika SMC in k odstopu s tega položaja.
"Njegovo večkratno javno in neutemeljeno očitanje o neustavnosti premišljenih in argumentiranih odločitev vlade, ki jo vodim, je porušilo zaupanje, ki je nujno potrebno za sodelovanje predsednika in podpredsednika SMC," je jasen Cerar.
Brglez glasoval proti noveli o tujcih
Brglez je namreč glasoval proti omenjeni noveli in v obrazložitvi glasu dejal, da ne more glasovati za zakon, za katerega meni, da krši ustavo in mednarodne pogodbe, ki jih je ratificirala Slovenija. "Bojim se, da ta zakon uzakonja kršitve temeljnih človekovih pravic, ki so določene v naši ustavi," je dejal in izrazil bojazen, da bo imel sprejem takega zakona posledice za Slovenijo tudi na mednarodnem parketu. Podobno kot Brglez je proti noveli glasovalo kar nekaj poslancev koalicije, med drugim del poslancev SMC in DeSUS ter poslanci SD. Zakon so po drugi strani podprli v opozicijskih SDS in NSi.
Za odpravo šuma v medsebojni komunikaciji
In kaj pravi Brglez danes? Da ostaja zvest vodilom stranke, med katere sodijo pravna država, medsebojno spoštovanje in človekove pravice. "Verjamem, da lahko s predsednikom SMC Mirom Cerarjem še naprej deliva ta skupna vodila stranke SMC," je ob tem dodal.
Sočasno pa meni, da lahko poglede na skupna vodila SMC, ki so zapisana v programu stranke, s Cerarjem najbolje soočita "na štiri oči, daleč od medijskega poročanja in zaskrbljene javnosti".
"Takšno srečanje na '4 oči' bo gotovo odpravilo šum v medsebojni komunikaciji, ponovno vzpostavilo obojestransko zaupanje, pomirilo skrbi poslank in poslancev, članov in članic SMC, simpatizerjev in simpatizerk SMC ter omogočilo skupno rešitev, ki bo v koristna za državo, državljane in državljanke ter seveda tudi za politično stabilnost," je prepričan Brglez. Zato upa, da bo do njega čim prej prišlo.
V SMC so danes sicer poudarili Cerarjevo stališče, da situacija ne sme vplivati na delo, ki ga z Brglezom opravljata vsak na svoji pomembni državni funkciji - torej Cerar na mestu premierja in Brglez na mestu predsednika DZ. Notranje zadeve SMC namreč po mnenju Cerarja "ne smejo negativno vplivati na vodenje države".