Milijonske nepremičnine

Imperij sindikatov: delavski boj ali dobičkarstvo?

Žiga Kariž, Simon Rosc
1. 5. 2016, 13.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Sindikalni boj in delavske pravice so tisto, kar pooseblja prvi maj. Zasluge za pravice pa se seveda pripisujejo sindikatom. Teh imamo v Sloveniji izjemno veliko, a je kljub temu slišati očitke, da delujejo premehko in pogosto preveč popuščajo delodajalcem. Vseeno sindikati poleg borbe za pravice delavcev svojim članom nudijo še druge ugodnosti. Preverili smo, katere, pa tudi, koliko imajo sami premoženja pod palcem.

Dušan Semolič vodi Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) že od leta 1991.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije

Število članov: 300.000

Največji sindikat v Sloveniji je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki združuje 22 sindikatov in jo že od leta 1991 kot predsednik vodi pravnik Dušan Semolič. V letu 2014 so zabeležili malce več kot dva milijona prihodkov, kar je 220.000 evrov manj kot leta 2013. ZSSS ima glede na bilanco stanja iz leta 2014 za okoli 2,8 milijona evrov sredstev, večino v oblik nepremičnin. So namreč solastniki 3,7 milijona evrov vredne stavbe na Dalmatinovi ulici v Ljubljani, kjer je tudi sedež sindikatov, poleg tega pa imajo v lasti ali solasti več parcel, del vrtca, stanovanje in dva planinska doma.Skrb vzbujajoče za sindikat je, dapo uradno dostopnih podatkih že od leta 2007 poslujejo z izgubo. V letu 2014 je ta znašala kar 216.449 evrov. Za plače zaposlenih na sindikatih mesečno namenijo 87.690 evrov, 1,050.000 letno oziroma polovico vseh prihodkov. Dušan Semolič je eden redkih sindikalistov, ki je razkril višino svoje plače. Leta 2012 je objavil, da mesečno prejme 1800 evrov neto.

Ugodnosti za člane:

okulistični pregledi, turistična potovanja in rezervacije, nakup pnevmatik, nakup cvetja, hotelske nočitve, oblačila in obutev, mizarska dela, opravljanje vozniškega izpita, kolesa in kolesarska oprema, fotografiranje, učbeniki in druge knjižne izdaje, posoda, parketarstvo, bančne storitve, popust v termah, svetila, nakit, masaže, inštrukcije in izobraževalni programi za učence srednjih, osnovnih šol in šol za odrasle, klime, toplotne črpalke, bioterapija, časopisne naročnine, kozmetični saloni, smučišča, PVC-okna in vrata, organizacija rojstnodnevnih zabav, zdravilišča in letovišča, kartuše in tonerji …

KSS Pergam

Jakob Počivavšek

Na čelu Konfederacije sindikatov Pergam (KSS Pergam), ki danes združuje 27 različnih sindikatov, je od lanskega leta pravnik Jakob Počivavšek. Res je, da uspešnosti sindikatov ne merimo z denarnim tokom, ampak z ravnjo pravic, ki jih uspejo zagotoviti svojim članom, a kljub temu se tudi v denarju, zbranem prek članarin, vidi, koliko ljudi se lahko poistoveti s cilji posameznega sindikata. KSS Pergam v zadnjih letih niha med dobičkom in izgubo. Leta 2011 so ustvarili izgubo, leta 2012 dobiček, leta 2013 zopet izgubo in leta 2014 so njihovi prihodki za 65.169 evrov presegli odhodke. V lasti imajo tudi sredstva v višini pol milijona evrov, večino v obliki solastništva nepremičnin. Poleg lastnih poslovnih prostorov v centru Ljubljane so z ostalimi sindikati solastniki tudi nekaj kleti, zemljišč in počitniških objektov. Ob finančnih podatkih je treba poudariti, da ima tudi večina sindikatov, ki so združeni znotraj KSS Pergam, svoje premoženje.

Ugodnosti za člane:

posebne ugodnosti za gotovinski kredit pri eni od bank, vožnja po Ljubljanici, supanje, popust na avtoservisne storitve, posebne ugodnosti pri obisku nekaterih term, popust na veterinarske storitve, popust na nakupe izdelkov brez glutena v eni izmed spletnih trgovin, posebna ponudba pri menjavi letnih pnevmatik.

KS90

Peter Majcen

Konfederacijo sindikatov 90 (KS90), ki združuje 27 različnih panožnih sindikatov, vodi Petar Majcen. Tako kot ostali večji sindikati se iz leta v leto sprehaja po tanki črti med dobičkom in izgubo. V letu 2013 so ustvarili celo 160.000 evrov izgube, a so v letu 2014 zopet prišli na zeleno vejo in ob 415.000 evrov prihodkov ustvarili 32.000 dobička. Tudi KS 90 je solastnik nekaj nepremičnin, ki pa ne predstavljajo večjega premoženja. Glede na uradno bilanco imajo tudi okoli 100.000 evrov denarnih sredstev.

Ugodnosti za člane:

Za člane veljajo ugodnosti posameznih sindikatov, ki so del KS90 in katerega člani so. Tako lahko med njimi najdemo fitnes, športne ter druge rekreacijske dejavnosti, ugodne zakupe apartmajev, hotelskih prenočišč, smučarskih vozovnic, popust imajo tudi pri obisku term in wellness centrov. Pripada jim tudi popust na nekatere zavarovalniške in bančne storitve. Med ugodnostmi so prav tako storitve optikov, razne druge zdravstvene storitve, najem oziroma izposoja vozil, notranja in vhodna vrata, okna, toplotne črpalke, vulkanizerske storitve, storitve avtomobilskih servisov, nakupi v slaščičarnah, salonih bele tehnike, v trgovinah s hišnimi ljubljenčki pa tudi trgovinah s tekstilom.

KSJS

Število članov: 73.421

Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS) združuje osem sindikatov, ki zastopajo zaposlene v javni upravi. Vodi jo Branimir Štrukelj, sicer glavni tajnik sindikata Sviz. Kot krovna organizacija sicer večjih prihodkov nimajo, leta 2014 so tako ustvarili nekaj manj kot 250.000 evrov prihodkov, a kljub temu ustvarili skoraj 50.000 evrov dobička. Za plače letno namenijo 77.000 evrov in so skupaj z ostalimi sindikati solastniki 17 nepremičnin.

Ugodnosti za člane:

Sindikat sam nima urejenih posebnih ugodnosti za člane, ima pa vsak posamezni sindikat, ki spada v to konfederacijo, svoje ugodnosti. Med njimi tako najdemo popuste za obisk fitnesa, razne nastanitvene ugodnosti v hotelih in apartmajih, druge počitniške ugodnosti, posebne ponudbe telekomunikacijskih ponudnikov, ugodne kredite in bančne storitve.

Sviz

STA
Branimir Štrukelj

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Število članov: 38.000

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) je eden največjih in najmočnejših sindikatov v Sloveniji. Tudi finančno. Kot drugi največji lastnik Delavske hranilnice je v časih, ko ta prosperira, lahko brez finančnih skrbi. Prihodki sindikata se gibljejo okoli treh milijonov evrov, od tega letno za plače namenijo nekaj več kot 360.000 evrov. Glede na uradno bilanco ima sindikat kar deset milijonov evrov sredstev. Tudi na področju nepremičnin jim ne gre slabo. Njihovi lastniški deleži so po cenitvi Gursa skupaj vredni nekaj več kot tri milijone evrov. V lasti imajo več poslovnih prostorov in stanovanj, izstopa predvsem večje število nepremičnin na obali (Lucija, Piran, Izola.)

Ugodnosti za člane:

Nudijo ugodni najem počitniških apartmajev in hišic v številnih slovenskih zdraviliščih in obmorskih letoviščih. Nudijo tudi posebne ugodnosti za potovanja z eno od turističnih agencij in pa brezplačno pravno pomoč za vse člane. Ponujajo tudi kolektivno nezgodno zavarovanje pri eni od zavarovalnic, finančno pomoč v socialni stiski, popust na vstopnice za bazen, ugodne nakupe v optikah, trgovinah s športnimi oblačili, hotelske nočitve, avtomobilske pnevmatike, popust v trgovinah s pohištvom in celo popust pri nakupu legokock.

Sindikat železničarjev Slovenije

Ena najmočnejših sindikalnih celic so zagotovo sindikati, povezani z zaposlenimi na Slovenskih železnicah. Pogosto je slišati namigovanja, da naj bi ravno oni vodili podjetje in odločali celo o tem, kdo bo sedel v vodstvu in kdo ne. Na železnicah deluje več sindikatov, med njimi tudi Sindikat železničarjev Slovenije. Letno ustvari okoli pol milijona evrov prihodkov in ima več kot 400.000 evrov sredstev. Vodi ga Franc Zupanc. V lasti nimajo nepremičnin.

Ugodnosti za člane:

ugodnosti pri sklepanju zavarovanj, prenočišča v hotelih, počitniških hišicah, avtokampih, popust na obisk term,popust pri optiku, ugodnejši kompleti prve pomoči, cenejše vstopnice za savne in kopanje, popust na hrano v gostiščih, cenejši nakupi v živilskih in tekstilnih prodajalnah, popust pri nakupu energetskih sistemov in pranju avtomobila …

Fides

Konrad Kuštrin

V časih, ko imamo občutek, da je naše zdravstvo tik pred popolnim kolapsom, se za pravice zdravnikov in zaposlenih v zdravstvu bori Fides – Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, ki ga vodi Konrad Kuštrin. Letno ustvarijo okoli 380.000 evrov prihodkov in imajo nekaj več kot pol milijona sredstev. Med nepremičninami imajo v lasti le lastne poslovne prostore in dve parkirni mesti v garažni hiši.

Ugodnosti za člane:

Poleg drugih ugodnosti, ki jih nudijo posamezne članice Fidesa, tudi v obliki najrazličnejših popustov in drugih ugodnosti, Fides članom zagotavlja še pomoč pri uveljavljanju pravic iz delovnega razmerja, zapisanih v predpisih, kolektivnih pogodbah in pogodbah ter splošnih aktih zavodov. Po šestih mesecih članstva lahko član koristi brezplačno pravno pomoč pri uveljavljanju pravic iz dela in delovnega razmerja. Član Fidesa lahko zaprosi za solidarnostno pomoč do največ 1250 evrov, v primeru smrti ožjega družinskega člana, dolgotrajnega bolniškega staleža, elementarne nesreče ali v primeru 50-odstotnega upada prihodkov. Vsak član Fidesa jekolektivno nezgodno zavarovan za primere: smrt zaradi nezgode (zavarovalna vsota za zavarovanca: 3000 EUR), trajna invalidnost (zavarovalna vsota za zavarovanca: 6000 EUR), smrt zaradi bolezni (zavarovalna vsota za zavarovanca: 600 EUR).

Policijski sindikat Slovenije

Radivoj Uroševič

Med tistimi sindikati, o katerih v zadnjih mesecih govorimo največ, sta tudi Policijski sindikat Slovenije in Sindikat policistov Slovenije, ki ju vodita Radivoj Uroševič in Zoran Petrović. Če zanemarimo afere in pogledamo njuno poslovanje, lahko ugotovimo, da oba skupaj ustvarita nekaj čez 800.000 evrov prihodkov in imata več kot 400.000 evrov sredstev. Sindikata imata v lasti nekaj nepremičnin, ki služijo oddihu policistov.

Ugodnosti za člane:

Tudi policisti člani sindikatov lahko v neljubih dogodkih zaprosijo za solidarnostno pomoč, poleg tega pa imajo ugodnosti pri fitnes vstopnicah, fitnes prehrani, obisku savn, celo v pletilstvu se lahko nadejajo nižjih cen, cenejših frizerskih storitev, zavarovanja, pregledov pri optiku, pranj avtomobila, hotelskih nočitvev; nudijo jim tudi obisk term, avtoservisne storitve, nakup navigacije, nakupe v trgovinah s pisarniškim materialom, trgovinah z malimi živalmi in trgovinah s tehničnim blagom, bančne storitve, nekatere gostinske storitve, obisk lepotnega salona …

SDE

Sindikat delavcev dejavnosti energetike je pred tedni končal eno najbolj nenavadnih stavk v Sloveniji. Kaj so v resnici zahtevali in kaj so se z vlado dogovorili, ostaja skrivnost. Sindikat zagotovo sodi med najbolj uspešne, saj so prav v energetiki plače najvišje. Sindikat, ki ga vodi Branko Sevčnikar, ima letno okoli pol milijona evrov prejemkov, ima 1,8 milijona evrov sredstev, za plače pa namenjajo le 36.000 evrov letno. V lasti nimajo nepremičnin, jih pa najdemo med solastniki Delavske hranilnice, saj imajo v lasti 2,9-odstotni delež Hranilnice, ki je samo v letu 2014 ustvarila 3,4 milijona dobička.

Ugodnosti za člane:

Ker so del ZSSS, zanje velja kartica ugodnosti tega sindikata. Poleg tega nudijo solidarnostno pomoč v primerih socialne ogroženosti in pri reševanju elementarnih in drugih nesreč, ki prizadenejo člana sindikata. Član sindikata lahko sklene tudi ugodno kolektivno nezgodno zavarovanje, vsi člani imajo pravicodo brezplačne pravne pomoči in zaščite v sporih iz delovnega razmerja in kolektivne pogodbe pa tudi do cenejše bančne storitve pri sindikalni hranilnici.