V uredništvo smo prejeli anonimno pismo, podpisano »Delavci TEŠ-a«, ki je bilo poleg medijev naslovljeno na Komisijo za preprečevanje korupcije, Finančno upravo RS, Nacionalni preiskovalni urad in ostale pristojne institucije.
Pozivajo jih, naj raziščejo pretekla dejanja tehničnega direktorja Branka Debeljaka, ki naj bi mu pogonski delavci dali nadimek »grobar Teša« in naj bi si s pomočjo kooperantov podjetja zgradil hišo brez potrebnih dovoljenj.
Okoljevarstveno dovoljenje le za blok 4
Za odločitvami za odpustitve pa vendarle tičijo globlji vzroki strukturne narave. Šesti blok Teša je namreč nadomestni. Poleg njega bo občasno deloval le četrti blok, ki mu je Agencija RS za okolje nedavno podaljšala okoljevarstveno dovoljenje. Do konca leta 2023 bo tako blok štiri obratoval največ 17.500 ur. Predvsem v času, ko mora šesti blok po pravilih obratovanja mirovati.
Štirka bo po načrtih tako proizvajala toplotno energijo za dolino in zagonsko paro, ko bo treba šesti blok zbuditi iz mirovanja ali nenadzorovanega izpada. »Žegen« okoljevarstvenemu dovoljenju mora sicer dati še Evropska investicijska banka.
Manjšanju števila blokov sledi odpuščanje
Konec februarja je direktor Teša Arman Koritnik zaradi manjšega števila blokov na čakanje na domu napotil 22 delavcev. Tedaj je Koritnik pričakoval okoljsko dovoljenje tudi za blok 5, a to ni bilo izdano. Uprava zdaj napoveduje, da bodo odpustili kar 175 delavcev, pri tem pa ni znano, ali so podlago za to našli v novem aktu o sistematizaciji delovnih mest, ki je začel veljati z letošnjim letom.
Predsednik sindikata Teša Danijel Tajnik nam je sporočil, da »glede odpuščanja še vedno tečejo pogajanja. Vse možnosti so še odprte.« Nova sistematizacija delovnih mest naj bi sicer bila narejena po modelu nemškega energetskega podjetja RWE. To lahko zaposluje manj delavcev, saj lahko rotirajo zunanje izvajalce na več remontih. V Sloveniji bi remonte težko prepustili zunanjim izvajalcem, saj imamo le eno takšno termoelektrarno, zato zanj ne bi bilo dovolj posla.
Tri občine sklicale izredno sejo
Zaradi »aktualnega dogajanja v Termoelektrarni Šoštanj« so se trije župani odločili za danes sklicati izredno sejo občinskih svetov Mestne občine Velenje, Občine Šoštanj in Občine Šmartno ob Paki. Nanjo so povabili direktorja Teša, Premogovnika Velenje ter vodstvi Slovenskega državnega holdinga in Holdinga Slovenske elektrarne.
Na sejo pa so povabljeni tudi predstavniki delavcev Teša in Premogovnika Velenje ter minister za infrastrukturo in prostor Peter Gašperšič.