Državni svetnik iz Nove Gorice, Tomaž Horvat, ki je v državni svet izvoljen kot predstavnik lokalnih interesov, je z namenom, da se zagrize v problematiko, v pismo ministrstvu za okolje in prostor nanizal najpomembnejša vprašanja, ki zadevajo problematiko s strupenimi delci nasičenim zrakom na širšem območju Nove Gorice.
V boj z nevarnostjo
Kot zapiše, lokalno skupnost in oblasti zanima, ali ministrstvo za okolje in prostor ima pripravljen nabor konkretnih ukrepov glede zmanjševanja koncentracije delcev PM10 v zraku v Sloveniji in kakšne ukrepe bi izvedlo, da preseženih koncentracij večkrat na leto v Novi Gorici ne bi bilo.
Ministrstvo tudi sprašuje, kakšno je sodelovanje z Italijo glede reševanja te problematike, saj mnogi menijo, da k tako hudemu onesnaženju zraka na Goriškem prispeva tudi naša zahodna soseda. Horvat tako v pismu postavlja vprašanji, ali se načrtujejo kakšni skupni ukrepi v okviru bilateralnega sodelovanje z Republiko Italijo oziroma v okviru Evropske skupnosti in ali imamo konkretne informacije glede koncentracije delcev PM10 v zraku v Trstu, Gorici in Vidmu.
Opozorila od drugod
Kot poudari Horvat, so prevelike koncentracije drobnih prašnih delcev PM10 v zraku resen problem. Na to kaže tudi dvakratni pisni opomin Evropske unije Sloveniji s pozivom, naj se to področje uredi.
»Povečanje koncentracije prašnih delcev v zraku je zaznati predvsem v pomladanskih in zimskih mesecih. Glavni vir onesnaževanja so poleg gostega prometa in s tem povezanih izpušnih plinov tudi tehnološko zastarele in manjše kurilne naprave,« razlaga Horvat v pismu.
Posledice so resne
Izpostavi tudi zdravstvene učinke, ki so skrb vzbujajoči in bi jih bilo treba jemati zelo resno. »V času velikih koncentracij prašnih delcev v zraku je v urbanih sredinah umrljivost dokazljivo povečana. Tu gre predvsem za težave, ki so povezane z boleznimi dihal, motnjami srčnega ritma in s tem povezano možnostjo srčnega infarkta, ter povečan obseg težav z ožiljem,« pojasni.
Državni svetnik v pismu v imenu lokalne skupnosti predstavi še eno črno dejstvo, s katerim bi rad vplival na zavzetost ministrstva pri reševanju težave – meteorološka postaja Agencije Republike Slovenije za okolje v Novi Gorici je samo decembra lani zabeležila, da je bila v zraku kar 16 dni presežena mejna koncentracija majhnih prašnih delcev. Predpisana 24-urna mejna koncentracija je 50 mikrogramov na kubični meter, na Goriškem pa je vrednost poskočila celo do 180.