Slovenija

Slovenija bi lahko v pomoč znova ponudila ladjo Triglav

STA
11. 2. 2016, 16.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Slovenija se bo dejavno vključila v operacijo zveze Nato za preprečevanje nezakonitih migracij preko Egejskega morja, je povedala obrambna ministrica Andreja Katič danes v Bruslju. Možnosti sodelovanja bodo še preučili, je dodala ministrica in pri tem nakazala, da bi lahko Slovenija v pomoč znova ponudila ladjo Triglav.

Arhiv Svet24
Slovenska vojaška ladja Triglav

Slovenija je v preteklosti že sodelovala z ladjo Triglav v italijanski operaciji Mare Nostrum, zdaj z njo sodeluje tudi v evropski operaciji Sophia, je spomnila Katičeva ter poudarila, da lahko te izkušnje in zmogljivosti ponudimo tudi v prihodnje.

Ob tem je opozorila, da je treba zmogljivosti pripraviti, kar terja čas. Ker pa bo Natova operacija nedvomno dolgoletna, bo zagotovo priložnost tudi za sodelovanje Slovenije, je dodala.

Slovenija bi lahko po neuradnih informacijah za sodelovanje v okviru Natove operacije v Egejskem morju ponudila tudi skupine za vkrcanje na druge ladje.

Predlogu Turčije, Grčije in Nemčije za uporabo Natovih pomorskih in nadzornih zmogljivosti pri preprečevanju nezakonitih migracij preko Egejskega morja je bilo na dvodnevnem zasedanju obrambnih ministrov članic Nata namenjene največ pozornosti.

Vlogo Natovih sil bo treba še podrobno operativno razdelati, a v osnovi naj bi šlo predvsem za okrepljen nadzor območja, prekinitev tihotapskih poti in v primeru odkritja nezakonitih prehodov oziroma reševanja migrantov za vračanje prebežnikov v begunske centre v Turčiji, je pojasnila Katičeva.

Slovenska ministrica je pobudo toplo pozdravila, saj meni, da je treba begunsko-migracijsko problematiko reševati pri izvoru. V tem duhu je Slovenija že dejavno vključena v pomorsko operacijo EU Sophia, poleg tega se je pred kratkim odločila za konkreten prispevek v koaliciji za boj proti skupini Islamska država, je spomnila.

V Natu so ukrepali takoj
Za pripravo nove operacije so v Natu ukrepali takoj. Natovim stalnim pomorskim silam so že ukazali premik iz Sredozemlja v Egejsko morje in pozvali k vojaškemu nasvetu za natančno opredelitev nalog nove operacije.

Vojaški nasvet se po neuradnih informacijah pričakuje do 24. februarja, tako da naj bi bila podrobna operativna odločitev o novi operaciji sprejeta še ta mesec.

Politično sporočilo Nata torej ni le, da bo sodeloval v prizadevanjih za preprečitev tihotapljenja s prebežniki, temveč tudi to, da ukrepa takoj - veliko hitreje kot na primer EU, so ob tem pojasnili viri pri Natu.

V odziv na kritike, zakaj je trajalo tako dolgo, preden se je zavezništvo vključilo v boj proti tihotapcem z migranti, pa v Natu poudarjajo, da so tri zaveznice, Nemčija, Grčija in Turčija, za pomoč zaprosile v sredo, Nato pa se je odzval v enem dnevu, torej zelo hitro.