Denar bo namenjen za financiranje ukrepov, sprejetih od 20. septembra, za krepitev policijskih sil na slovensko-hrvaški meji, izboljšanje prvih sprejemnih zmogljivosti, krepitev nastanitvenih zmogljivosti za približno 7500 mest ter nastanitvene stroške za policiste, ki bodo prišli iz drugih članic Unije.
Gre za nujno pomoč v okviru sklada za azil, migracije in integracijo ter sklada za notranjo varnost. Iz prvega sklada bo Sloveniji namenjenih približno 5,3 milijona evrov, iz drugega pa 4,9 milijona evrov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos je pojasnil, da bo to nujno financiranje slovenskim oblastem pomagalo bolje upravljati velik pritok beguncev in skrbeti za potrebe ljudi v korist vseh držav na zahodnobalkanski migracijski poti. Deset milijonov nujnega financiranja je dodatek k rednemu financiranju iz skladov za azil in notranjo varnost, v okviru katerih je Sloveniji v obdobju 2014–2020 za financiranje nacionalnih programov namenjenih približno 56 milijonov evrov.
Za nujno pomoč članicam, ki se srečujejo z izjemnimi migracijskimi tokovi, je letos na voljo še približno 100 milijonov evrov. Nujno finančno pomoč Sloveniji je danes v Bruslju komentirala tudi evropska komisarka za promet Bulčeva, ki je poudarila, da je to spodbuden prvi korak in da mora zdaj Slovenija povedati, kje vse še pričakuje pomoč, in se pogajati za naslednji sveženj. Bulčeva je še izpostavila, da se je Slovenija z vsemi izzivi v begunski krizi spoprijela izjemno odgovorno in profesionalno ter da je v okviru komisije slišati same zelo pohvalne in spoštljive besede o tem, kako upravlja begunsko krizo.