Slovenija

V Brežice prihaja 1600 novih beguncev

STA
21. 10. 2015, 17.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V namestitvenem centru v Šentilju, kjer je bilo zjutraj nameščenih več kot 2700 beguncev, je kakih tisoč beguncev danes dopoldne ponovno prebilo policijski kordon in izsililo pot do meje z Avstrijo. Danes v Šentilju po navedbah Policijske uprave Maribor pričakujejo še okoli 3800 novih beguncev.

Reuters

Že v torek popoldne se je okoli 2000 beguncev na Šentilju prebilo mimo policistov in se napotilo proti mejnemu prehodu z Avstrijo, kjer so jih spustili čez mejo. Trenutno je v namestitvenem centru v Šentilju okoli 1900 beguncev, je za STA okoli poldneva povedal tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor Miran Šadl.

Dežurni v namestitvenem centru Zoran Krebs pravi, da se begunci v centru zelo hitro menjujejo, saj eni pridejo, drugi gredo naprej proti Avstriji. Zaloge hrane zaenkrat zadoščajo, stalno pa primanjkuje oblačil in odej. Ob tem javnost naprošajo, da oblačila, ki jih želijo darovati, vozijo v zbirne centre humanitarnih organizacij, da jih lahko razvrstijo in bodo tako v namestitvenem centru dobili le ustrezno blago.

Danes je okoli 50 predstavnikom civilne zaščite in humanitarnih organizacij v tem centru priskočilo na pomoč tudi 15 pripadnikov Slovenske vojske.

Reuters

Zjutraj se je na spletu razširila novica, da so begunci v Šentilju oropali bencinski servis, a se je izkazala za neresnično. Po besedah Šadla so poskušali begunci na bencinski črpalki res nekaj kupiti. "Tujci so imeli namen blago plačati, a vsi naenkrat, kar je očitno zmedlo trgovko, v tistem času pa je mimo pripeljala še policijska patrulja in so se vsi razbežali. O ropu ne moremo govoriti, tisto, kar je zmanjkalo v tej zmešnjavi, pa bomo obravnavali za tatvino, govori se o škodi okoli 1000 evrov," je pojasnil.

V Šentilj z avtobusi dovažajo begunce z drugih delov Slovenije. Med drugim je zjutraj tudi pripeljal vlak iz Dobove z okoli 900 begunci.

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) predvideva, da bo pozimi čez Sredozemsko morje v Evropo prišlo še več beguncev. "Zimsko vreme beguncem ne bo preprečilo, da bi se vkrcali na čolne," je UNHCR v torek zapisal na družbenem omrežju Twitter. Kot so pojasnili, tihotapci beguncem ponujajo celo popuste za plovbo v slabem vremenu.

Proti Rigoncam neuradno nova skupina beguncev, v Brežicah opozarjajo na zahtevne razmere

Čeprav skupina nekaj sto beguncev že od zgodnjih jutranjih ur čaka na cesti ob železniški progi v Rigoncah, se napoveduje nova skupina beguncev. Uradnih podatkov policija sicer nima, je pa na terenu slišati, da je z vlakom s Tovarnika prišla že nova skupina, ki naj bi jih za sedaj še zadrževali na hrvaški strani.

Po podatkih s terena območje preletava tudi policijski helikopter. Če podatki o prihodu nove skupine beguncev držijo, bo to že tretja skupina na tem območju danes.

Po poročanju hrvaškega radia je okrog osme ure iz Tovarnika na pot proti Sloveniji odpeljal še en izredni vlak. Kam je namenjen, radio ni poročal.

Beguncev z Rigonc sicer še niso premestili v nastanitvene centre, saj pristojni čakajo, da se kapacitete v teh centrih sprostijo. Je pa na območje Rigonc prispela skupina šestih Zdravnikov brez meja, ki beguncem delijo vodo. Prav tako je na kraj prispel kombi humanitarne pomoči, beguncem delijo hrano, kot je kruh, sir, konzerve, čokoladni namazi itd.

Z brežiške občine so medtem sporočili, da prebivalci in krajevna skupnost Dobova ostro nasprotujejo, da bi v Dobovi vzpostavili še en sprejemni center. Na korespondenčni seji sveta krajevne skupnosti Dobova so člani soglasno sprejeli sklep proti umestitvi še enega centra v Dobovo, saj bi s tem prišlo do poslabšanja življenja krajanov in njihove varnosti.

Občina Brežice se zaveda, da so stiske migrantov in razmere v državi resne, vendar državi sporoča, da varnost kraja s 3000 prebivalci ne more in ne sme biti ogrožena zaradi še enega centra za begunce, ki s seboj nosi številne negativne posledice, so zapisali v sporočilu za javnost.

Po navedbah občine izredne razmere na meji že močno vplivajo na življenje tamkajšnjih občanov. Tako so danes prebivalci vasi Rigonce ostali doma, ker niso mogli do svojih delavnih mest, doma pa so ostali tudi nekateri osnovnošolci.

Kot je pred časom že opozarjal brežiški župan Ivan Molan, trpi negativne posledice tudi lokalno gospodarstvo, še posebej področje turizma, zaradi izrednih razmer v obmejni občini Brežice, ki je preplavljena z migranti.

"Brežiška občina ne morejo biti talec neuspešne državne in evropske politike za reševanje krize z migranti. Zaskrbljujoče je, da država prelaga breme odgovornosti za razmere z begunci na lokalne skupnosti in humanitarna društva. Potrebno je takojšnje ukrepanje in razbremenitev manjših lokalnih skupnosti," so še zapisali na občini.

V sprejemnem centru v Brežicah je sicer danes dopoldne prišlo do požara, zanetili so ga begunci. Ne ve se še, ali se je požar razširil namerno ali pa slučajno, ker so se begunci želeli ogreti. Po podatkih Policijske uprave Novo mesto je v požaru zgorelo nekaj več kot 20 šotorov. Zaradi hitrega policijskega in gasilskega posredovanja ni bil nihče poškodovan. Brežiški sprejemni center zdaj praznijo, da bi ga lahko počistili in popravili škodo.

Šefic: Prizadevamo si vzpostaviti še eno vstopno točko migrantov v Avstrijo

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je na novinarski konferenci dejal, da si prizadevajo, da bi vzpostavili še eno vstopno točko migrantov v Avstrijo. Na ta način bi lahko lažje uravnavali stanje na Šentilju, ki je poleg Brežic najbolj obremenjena točka z begunci v državi.

O vzpostavitvi dodatne točke vstopa beguncev na meji med Slovenijo in Avstrijo se danes pogovarja generalni direktor policije Marjan Fank na srečanju s kolegi iz Avstrije, Madžarske in Hrvaške.

Po besedah Šefica so zaradi obremenjenosti sprejemnega centra v Brežicah iskali dodatne objekte v tem okolju, kamor bi začasno lahko namestili begunce, preden jih premestijo v nastanitvene centre. En takšen objekt so tudi uspeli vzpostaviti, to je nekdanja tovarna Beti v Dobovi, medtem ko z drugim objektom krajevna skupnost v Dobovi in Občina Brežice nista soglašali.

Njihovo željo so po Šefičevih besedah upoštevali, zato iščejo drugo možnost v okolici. Policistom pa so prav tako v pomoč poslali še dodatno število vojakov.

Na poti v Brežice 1600 novih beguncev

Okoli 1600 beguncev se iz Rigonc pri Dobovi odpravlja proti Brežicam. Po zadnjih podatkih jih bo do nastanitvenega centra policija pospremila kar peš. Medtem pa v Rigonce prihaja novih deset vagonov ljudi. Begunci, ki so v Rigoncah že od jutra, bodo po več urah vendarle zapustili točko vstopa v Slovenijo. Trenutno se organizirajo in postavljajo v vrsto, da se bodo peš odpravili proti Brežicam. Prav tako peš pa po progi iz Hrvaške prihajajo novi. Tam so jih namreč izkrcali z vlaka z desetimi vagoni.