Čeprav je Slovenija Hrvaško obvestila, da ne bo sprejela novega vlaka s prebežniki, se je proti hrvaškemu Čakovcu, od koder migranti pot nadaljujejo skozi Slovenijo, že v nedeljo odpravil vlak z več kot tisoč ljudmi.
Ravnanje Hrvaške je za Slovenijo nesprejemljivo, je pa tudi na takšen scenarij pripravljena, zagotavljajo na ministrstvu za notranje zadeve. Ker morajo zagotoviti obvladljive razmere tako na meji kot tudi znotraj države, v prihodnjih urah napovedujejo sprejetje novih ukrepov, o katerih bodo javnost sproti obveščali.
Poveljnik civilne zaščite v Sloveniji Srečko Šestan je za dodatno izboljšanje stanja za danes napovedal več operativnih sestankov. Tako se bodo sestali z operativnim štabom Generalne policijske uprave zaradi dogovora o še boljši koordinaciji in izmenjavi informacij, s predstavniki Slovenske filantropije pa se bodo dogovorili o tem, kako bi se njihovi prostovoljci dejavno vključili v pomoč Rdečemu križu, Karitasu in drugim prostovoljcem v posameznih centrih po državi.
V soboto in nedeljo je v Slovenijo skupno prišlo 5100 prebežnikov. Za azil so pri nas zaprosile štiri osebe, sicer pa so jih pristojni večinoma preusmerjali ob avstrijsko mejo.
Prav tako pa se bodo sestali s predstavniki Zveze slovenskih častnikov, upokojeni častniki bi namreč lahko s svojimi izkušnjami pomagali pri organizaciji in vodenju nekaterih centrov za prebežnike, je pojasnil Šestan.
V soboto in nedeljo je v Slovenijo skupno prišlo 5100 prebežnikov. Za azil so pri nas zaprosile štiri osebe, sicer pa so jih pristojni večinoma preusmerjali ob avstrijsko mejo.
Skupnih uradnih podatkov o tem, koliko jih je že odšlo v Avstrijo, ni. Po podatkih policije je bilo v nedeljo ob 19. uri v nastanitvenih centrih po državi 2372 prebežnikov, od tega 1550 na Šentilju, 800 v Gornji Radgoni in 22 v Postojni.