V Društvu študentov invalidov Slovenije ob tem ugotavljajo, da je veliko fakultet zelo dobro prilagojenih potrebam invalidov, tako da jim omogočajo enakovreden študij.
V društvu študentov invalidov so poudarili, da fakultete na slovenskih univerzah postajajo vedno bolj prijazne študentom invalidom. V zadnjih dvajsetih letih, od kar deluje društvo, so se pogoji študija zelo spremenili. Izboljšala se je arhitekturna dostopnost, omogočene so številne prilagoditve, študenti lahko pridobijo status študenta s posebnimi potrebami. Ta sicer ne zajema zgolj gibalno oviranih študentov, pač pa vključuje tudi študente z dolgotrajno ali kronično boleznijo ter študente s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, so pojasnili.
Prav možnost pridobitve tega statusa je po oceni društva največja pridobitev. Fakultete, ki dodeljujejo te statuse, omogočajo študentom invalidom vrsto prilagoditev tako študijskega procesa kot tudi pri opravljanju študijskih obveznosti, kot je daljši čas pisanja izpita, izredni roki, ustni namesto pisni izpit in drugo.
Študenti invalidi pa lahko uveljavljajo tudi vse ostale pravice, kot so štipendije, subvencionirana prehrana, bivanje v študentskih domovih. Tudi na tem področju imajo določene prednosti oz. dodatke, kot so dodatne točke zaradi invalidnosti pri sprejemu v študentski dom, pri pridobivanju štipendije in podobno.
A pot do tega ni bila lahka. Na začetku je bilo po navedbah društva potrebnih veliko pobud, dopisov, sestankov, na katerih so študenti invalidi želeli področje invalidnosti predstaviti na primeren način. Do sprememb je prihajalo počasi in zelo postopoma.
Zbirnih podatkov o številu študentov s posebnimi potrebami sicer ni. Po podatkih Društva študentov invalidov Slovenije je na ljubljanski univerzi leta 2013 študiralo okrog 210 študentov s posebnimi potrebami.
Na mariborski univerzi po podatkih tamkajšnje študentske organizacije študira več kot 100 študentov s tem statusom, na primorski univerzi pa je v minulem študijskem letu po njihovih navedbah, ki sicer povzemajo Študentsko organizacijo Univerze na Primorskem, študiralo 62 študentov s posebnimi potrebami.
Društvo študentov invalidov sodeluje tudi s študentskima organizacijama ljubljanske in mariborske univerze, ki sofinancirata dejavnosti društva. Skupaj z njimi vsako leto izpeljejo tudi kakšno akcijo ali projekt.
Že vrsto let pa skupaj pomagajo študentom invalidom z nakupi raznih pripomočkov, ki jim lahko olajšajo študij.