Slovenija

Slovenija lani izvozila za polovico več lesa

sta/mv
27. 9. 2015, 12.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Slovenija, ki se po lanskem žledolomu letos spopada z obsežnim pojavom podlubnikov, je lani izvozila 2,38 milijona kubičnih metrov okroglega lesa oz. za 53,9 odstotka več kot leto prej, medtem ko se je uvoz zmanjšal za 20,6 odstotka na 455.448 kubičnih metrov, je ta teden objavil državni statistični urad.

V strukturi celotnega izvoza je lani prevladoval izvoz hlodov za žago in furnir s 47-odstotnim deležem, delež izvoza lesa za celulozo in drugega okroglega industrijskega lesa je bil 35-odstoten, delež izvoza lesa za kurjavo pa je bil 18-odstoten.

V primerjavi z letom 2013 se je povečal predvsem izvoz hlodov za žago in furnir, za 59,5 odstotka, ter lesa za celulozo in drugega okroglega industrijskega lesa, za 70,4 odstotka. Večji kot leto prej je bil tudi izvoz lesa za kurjavo, za 19,5 odstotka.

V strukturi celotnega uvoza pa je prevladoval les za celulozo in drug okrogli industrijski les, in sicer s 46-odstotnim deležem, delež uvoza lesa za kurjavo je bil 37-odstoten, delež uvoza hlodov za žago in furnir pa je bil 17-odstoten.

V primerjavi z letom 2013 se je zmanjšal predvsem uvoz lesa za kurjavo, za 32 odstotkov, ter lesa za celulozo in drugega industrijskega lesa, za 23,4 odstotka.

Slovenske gozdove je lani močno prizadel februarski žledolom. Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Miha Marenče je na novinarski konferenci ob predstavitvi dela ministrstva v minulem letu ta teden pojasnil, da so iz gozdov pospravili že več kot dve tretjini poškodovane lesne mase.

Zaradi žledoloma so se letos močno razširili tudi podlubniki. Na Zavodu za gozdove Slovenije so za STA ta mesec pojasnili, da so za posek označili že približno 1,3 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli lubadarji, kar je rekord. Količina napadenega lesa, ki ga bo treba posekati, bo po njihovih ocenah do konca leta dosegla do dva milijona kubičnih metrov.

Na kmetijskem ministrstvu je ta mesec sicer potekal sestanek, na katerem so govorili o ponudbi za odkup večje količine slovenskega lesa, ki je prišla iz Avstrije. Na ministrstvu so za STA pojasnili, da je bil to prvi sestanek, na katerem so izmenjali osnovne informacije. Avstrijski ponudnik je predstavnikom slovenskih podjetij predstavil svoje pogoje za odkup lesa in namero po dolgoročnem sodelovanju.