Slovenija

Razkrivamo, kdo je T-2 pahnil v stečaj

Črt Kaker
8. 9. 2015, 16.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ko je dr. Nina Plavšak svetovala podjetju T-2, se je to uspelo izogniti stečaju, ko pa je enkrat prestopila v DUTB, je postal za telekomunikacijsko podjetje neizbežen.

sta

Saga okoli stečaja leta 2004 ustanovljenega podjetja T-2 se vleče že vse od leta 2009, ko so se zaradi dolgov družbe začeli pojavljati prvi predlogi upnikov za začetek stečaja. T-2 se je vse do letošnjega avgusta stečaja uspešno izogibal, nato pa je na sceno stopila največja slovenska poznavalka insolvenčne zakonodaje, dr. Nina Plavšak.

Plavšakova reševala T-2 …

Preteklo jesen je uvedbo tečaja družbe T-2 predlagala Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je prevzela terjatve NLB in ki meni, da stečajni postopek omogoča enakopravno obravnavanje upnikov in boljše poplačilo, kot bi ga bili deležni sicer. Družba T-2 je za pravno pomoč, s katero bi se lahko izognila stečaju, najela ravno dr. Plavšakovo. Okrožno sodišče v Ljubljani je tako septembra 2014 uvedlo stečaj družbe T-2, vendar pa je nato sledila pritožba dolžnika, po kateri je sodišče druge stopnje razveljavilo sklep prvostopenjskega sodišča in zadevo vrnilo v nov postopek. S strokovnjakinjo, kakršna je Plavšakova, se je T-2 uspešno izognil stečaju, hkrati pa je podjetje razpolagalo z mnenjem, ki je pokazalo, da je prisilna poravnava pravilna in zakonita. 

in ga tudi pokopala

sta

Pred časom pa je prišlo do spremembe insolvenčne zakonodaje in DUTB je letos spomladi znova predlagala stečaj podjetja T-2, toda okrožno sodišče je njeno zahtevo znova zavrnilo. Tako se je DUTB za pomoč obrnila na dr. Nino Plavšak, ki je na podlagi popravkov zakonodaje spisala novo pravno mnenje in tako povozila svoje ugotovitve, ki jih je za družbo T-2 spisala pred tem.

Usoda T-2 je bila znova v rokah višjega sodišča. Kljub sodnemu redu, po katerem se razveljavljene zadeve po vnovični predložitvi dodelijo istemu sodniku, se to v primer T-2 ni zgodilo. Višje sodišče je imenovalo nov senat, v katerem je sedela tudi dobra znanka Plavšakove, Valerija Jelen Kosi, in ki je odločitev prejšnjega senata povsem povozil in svojo odločitev o uvedbi stečaja dobesedno prepisal iz pravnega mnenja dr. Plavšakove.

Zanimive povezave

Pri vsej kolobociji okoli stečaja T-2 so najbolj zanimive povezave akterjev, ki so stečaj omogočili in izpeljali. Valerija Jelen Kosi je bila med letoma 2004 in 2011 okrajna sodnica na okrajnem sodišču v Ljubljani in sodelavka okrajne sodnice Veronike Peljhan, ki je obenem soproga Grege Peljhana, partnerja v odvetniški družbi, ki jo je najela DUTB za pravno pomoč pri stečajnem postopku zoper T-2.

Kosijeva je bila leta 2011 izvoljena na mesto višje sodnice višjega sodišča v Ljubljani, hkrati je bila za obdobje 2011–2014 imenovana za direktorico Centra za izobraževanje v pravosodju pri Ministrstvu za pravosodje (CIP). V tem času je na dogodkih, ki jih je organiziral CIP, s področja insolvenčne zakonodaje sodnikom pogosto predvajala ravno dr. Nina Plavšak. Sodniki pa so se posledično v sodbah zato pogosto sklicevali ravno na Plavšakovo in njena pravna mnenja.