Kot je na nedavni novinarski konferenci poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, želijo sindikalne centrale čim prej zbrati 5000 overjenih podpisov podpore njihovemu predlogu, da bi lahko spremembe zakona o definiciji minimalne plače začele veljati s 1. januarjem 2016.
Minimalno plačo je junija prejemalo več kot 36.000 oziroma okoli šest odstotkov vseh zaposlenih, ob tem pa nekateri med njimi delajo v neugodnem delovnem času - ob vikendih, ponoči ali med prazniki. Zaradi zakonske definicije minimalne plače pa za to ne prejemajo dodatkov kot njihovi sodelavci, ki že tako prejemajo višje plače.
Semolič je poudaril še, da s tem predlogom ne posegajo v višino minimalne plače, kot želijo njihov predlog predstaviti nekateri, ampak želijo zgolj odpraviti krivico.
K čim številčnejšemu pristopu k oddaji podpisov so pozvali še v Konfederaciji novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije, Slovenski zvezi sindikatov Alternativa in Zvezi delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost.
Vodje sedmih reprezentativnih sindikalnih central bodo podporo pobudi podpisali danes na izpostavi upravne enote v središču Ljubljane, so sporočili iz ZSSS.
Zainteresirani lahko podporo spremembam definicije minimalne plače izrazijo s podpisom obrazca podpore na upravnih enotah pred uradno osebo, ki ga nato oddajo na sindikalnih stojnicah pred upravnimi enotami ali pa ga pošljejo na ZSSS. Posamezniki z digitalnimi potrdili, ki jih podpira država, lahko podporo oddajo tudi preko portala e-uprava.