Slovenija

Okoljsko ministrstvo mora razkriti poročilo o skrbnem pregledu v Cinkarni

STA
20. 7. 2015, 13.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Informacijski pooblaščenec je ministrstvu za okolje in prostor naložil, da mora razkriti poročilo o okoljskem skrbnem pregledu v Cinkarni Celje. Kot je obrazložil v današnjem sporočilu za javnost, okoljski podatek na more biti poslovna skrivnost

Svet24

Okoljsko ministrstvo je zavrnitev dostopa do poročila utemeljilo z dejstvom, da Cinkarna Celje za posredovanje okoljskega poročila, ki ga je zanjo izdelala poljska družba Environ, javnosti ni podala soglasja. V celjski družbi so namreč vztrajali, da gre pri okoljskem poročilu za poslovno skrivnost.

Informacijski pooblaščenec je medtem ugotovil, da zahtevano poročilo predstavlja podatke o emisijah v okolje in obremenitvi okolja, ti podatki pa so absolutno javni. Javnost okoljskih podatkov pa določa tudi zakon o varstvu okolja, torej teh podatkov po zakonu ne more določiti za poslovno skrivnost. Ob tem je informacijski pooblaščenec tudi ugotovil, da soglasje Cinkarne Celje ni pogoj za posredovanje poročila javnosti.

Ker ima javnost pravico izvedeti, v kakšnem okolju živi in kako emisije v to okolje vplivajo na življenje, zdravje in premoženje ljudi, je informacijski pooblaščenec odločil, da je seznanitev z zahtevanim poročilom v širšem javnem interesu.

Informacijski pooblaščenec zato od okoljskega ministrstva in Cinkarne Celje pričakuje, da bosta sledila njegovi odločitvi in javnosti čim prej omogočila dostop do zahtevane informacije.

Poljska družba Environ je avgusta in septembra lani na lokaciji aktualne proizvodnje in odlagališčih Cinkarne opravila vzorčenje tal in podzemne vode na različnih globinah do pet metrov. Na vseh lokacijah skupaj so izvrtali 70 vrtin in vzeli 142 vzorcev zemlje. Izvedli so 28 vzorčenj podzemne vode iz začasnih vrtin ter 14 stalnih. Izvajalec je za analizo vzorcev predlagal 20 težkih kovin, na dodatno zahtevo Cinkarne pa je dodal še dve, in sicer titan in talij.

Rezultati globinskih vzorčenj so upravo družbe močno presenetili. Iz vizualnega opisa materiala v vrtinah je namreč razvidno, da je območje ob Kidričevi cesti na globinah pol metra pod površjem pa do največ 4,7 metra oblikovano iz odpadkov preteklih dejavnosti podjetja.

Stara bremena Cinkarne Celje na lokaciji aktualne proizvodnje ob Kidričevi cesti v Celju bo sicer saniral nemški CDM Smith, s katerim je družba ravno v petek podpisala pogodbo za izvajanje projekta sanacije.